Dlaczego Ziobro jest dziś w Google? To nie on! Grafika przedstawia wybitnego naukowca
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google
- Oczom użytkowników wyszukiwarki Google ukazała się dziś grafika, przypominająca twarz Zbigniewa Ziobry
- To jednak nie polityk, a polski naukowiec, którego w ten sposób upamiętniono za sprawą usługi Google Doodle
- 22 lipca przypada 100. rocznica przyjęcia tytułu profesora przez wybitnego polskiego matematyka Stefana Banacha
Zbigniew Ziobro na grafice Google?
Niech pierwszy rzuci kamieniem, kto nie skojarzył dzisiejszej grafiki w wyszukiwarce Google z twarzą ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. "Czy ktoś wie, dlaczego Zbigniew Ziobro jest dziś na grafice Google?" – pytają Internauci, a my śpieszymy z odpowiedzią.
Google Doodle
Google Doodle to specjalna, czasowa zmiana logo na stronie głównej wyszukiwarki. Właśnie dzięki niej 27 kwietnia zobaczyliśmy w logo Krzysztofa Komedę, a w Dzień Ziemi otrzymaliśmy do wglądu efekty zmian klimatycznych.
Przeczytaj także: Google upamiętnił polskiego kompozytora. 5 ciekawostek o Krzysztofie Komedzie
Twarz, która znalazła się dziś w logo Google, wbrew pozorom nie należy wcale do Zbigniewa Ziobry. Przedsiębiorstwo postanowiło w ten sposób upamiętnić wybitnego polskiego matematyka Stefana Banacha, który równo 100 lat temu przyjął tytuł profesora.
Stefan Banach w logo Google
Urodzony 30 marca 1892 r. w Krakowie Stefan Banach karierę naukową rozpoczął w 1916 r. W rodzinnym mieście spotkał wówczas innego polskiego matematyka Hugo Steinhausa, który zwrócił na niego uwagę, ponieważ Banach akurat prowadził ze swoim kolegą żywe rozważania dotyczące jednego z zaawansowanych, matematycznych problemów (całce Lebesgue'a).
Współpraca naukowa ze Steinhausem sprawiła, że Banach został asystentem w Katedrze Matematyki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lwowskiej, gdzie jego kariera naukowa rozwinęła się na dobre. W rozprawie, która zagwarantowała mu uzyskanie tytułu doktora, zawarł podstawowe twierdzenia analizy funkcjonalnej.
Zobacz też: Tak wyglądał wszechświat 13 mld lat temu. Pierwsze zdjęcie z Teleskopu Webba
Była to zupełnie nowa dyscyplina matematyczna. W swej pracy naukowiec dokładnie opisał kluczową "Przestrzeń B", która w 1926 r. została nazwana "przestrzenią Banacha". Nominację na profesora nadzwyczajnego uzyskał w 1922 r. Odpowiednio później, bo w 1927 r. Stefan Banach został już profesorem zwyczajnym.
Stefan Banach zmarł na raka płuc 31 sierpnia 1945 we Lwowie. Był autorem ponad 60. prac naukowych i wielu twierdzeń. Specjalizował się w analizie funkcjonalniej i teorii mnogości. Sformułował również twierdzenie Banacha o kontrakcji.
Może Cię zainteresować: Widać, że zabolało. Ziobro stracił nerwy po zaleceniach KE ws. jego stanowiska
Google Doodle z wizerunkiem Stefana Banacha pojawiło się dziś nie tylko w Polsce. Twarz polskiego naukowca widoczna jest również w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Niemczech, Austrii, Bułgarii, Grecji, Izraelu, Australii, Nowej Zelandii oraz na Islandii.