Skandal wokół antysemickiej wystawy w Niemczech. Pojawiły się kolejne nienawistne rysunki

Diana Wawrzusiszyn
28 lipca 2022, 07:26 • 1 minuta czytania
83 lata po wybuchu II Wojny Światowej w Niemczech powstała wystawa o wyraźnie antysemickim wydźwięku. Już podczas otwarcia wzbudziła sporo kontrowersji. Teraz pojawiły się kolejne rysunki powielające negatywne stereotypy o Żydach.
Wystawa "documenta" w Kassel. Fot. INA FASSBENDER/AFP/East News, Twitter/@bild

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google


Kontrowersyjna wystawa

Trwa skandal wokół 15. edycji "documenta" - jednego z najważniejszych wydarzeń świata sztuki. 19 czerwca, zaraz po jej otwarciu, w mediach społecznościowych zaczęły krążyć zdjęcia jednego z eksponatów o antysemickim wydźwięku.

Chodzi baner kolektywu artystów Taring Padi, na którym widoczna była m.in. świnia w żołnierskim hełmie, na którym widniało słowo Mosad (jest to nazwa izraelskiego wywiadu zagranicznego). Zwierzę na szyi miało czerwoną chustę z gwiazdą Dawida. Kontrowersje wzbudziła też postać ortodoksyjnego Żyda z kłami i runami SS na kapeluszu.

Zdjęcia z wystawy szybko obiegły sieć i wywołały spore oburzenie. Zareagowała też ambasada Izraela, twierdząc, że jest to "goebbelsowska propaganda". Po wybuchu skandalu banner został przykryty czarną płachtą, a szefowa wystawy Sabine Schormann opublikowała oświadczenie, w którym przeprosiła w imieniu swoim, kuratorów i artystów za "przekroczenie granic i urażenie uczuć" oraz zapowiadała demontaż pracy. Krótko po tym odeszła ze stanowiska.

Nowy dyrektor, nowy skandal

Po odejściu Schormann dyrektorem generalnym wystawy w Kassel został Alexander Fahrenholtz. Wśród eksponatów pojawiły się nowe rysunki powielające negatywne stereotypy o Żydach.

Sprawą zajął się Ośrodek Badań i Informacji o Antysemityzmie Hesji (RIAS Hesja). Opublikował on zdjęcia broszur, na których izraelscy żołnierze przedstawieni są w sposób antysemicki. Jeden żołnierz ma charakterystyczny haczykowaty nos, inny grozi niewinnemu dziecku, kilku żołnierzy przedstawionych jest jako odczłowieczone potwory. Wszyscy mają na hełmach symbol gwiazdy Dawida.

Obrazom towarzyszą wypowiedzi odmawiające państwu żydowskiemu prawa do istnienia i zawierają fragmenty broszury napisanej przez terrorystę z tzw. Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny.

Co więcej, nowy szef Alexander Fahrenholtz oświadczył, że "documenta" jest "na doskonałym kursie jako wystawa".

"Moralny bankrut"

Do kontrowersyjnej wystawy odniósł się dziennik "Juedische Allgemeine". W jednym z komentarzy znalazła się opinia, że "documenta" stała się "moralnym bankrutem".

"Jest więcej niż wątpliwe, czy po tej porażce na oczach całego świata koncepcja Światowej Wystawy Sztuki w Kassel może jeszcze kiedykolwiek zadziałać. Jedynym słusznym krokiem byłoby teraz ostateczne zakończenie documenta 15, która przejdzie do historii jako antysemicka documenta hańby" - czytamy w komentarzu.

Czytaj także: https://natemat.pl/387077,antysemicka-manifestacja-w-kaliszu-organizatorzy-juz-na-wolnosci