Będzie się dziać. Już niebawem rusza 19. Festiwal Kultury Żydowskiej Singer w Warszawie

Maja Mikołajczyk
29 lipca 2022, 13:39 • 1 minuta czytania
19. Festiwal Kultury Żydowskiej Singer w Warszawie rozpocznie się 27. sierpnia i będzie trwać do 4. sierpnia. Podpowiadamy, na jakie wydarzenia podczas imprezy warto szczególnie zwrócić uwagę.
Już niebawem rusza 19. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Zdjęcie poglądowe. Fot. Paweł Wodzyński/ East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google


Muzyka na 19. Festiwal Kultury Żydowskiej Singer

Podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej Singer odbędzie się wiele występów międzynarodowych i polskich artystów, wykonujących muzykę w różnych gatunkach muzycznych.

Po raz pierwszy na wydarzeniu wystąpi izraelska piosenkarka Yasmin Levy, uważana za jedną z najbardziej utalentowanych artystek wykonujących muzykę ludową. Koncert Levy odbędzie się podczas finału festiwalu Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

Razem z izraelską gwiazdą wystąpią również Yechiel Hasson /gitara/, Jeno Lisztes /cymbały/, Arad Emamgholi /daf/, Anna Wandtke /skrzypce/ oraz Gang Tango – zespół w składzie; Grzegorz Lalek /skrzypce/, Piotr Kopietz /bandoneon/, Mirosław Feldgebel /fortepian/, Sebastian Wypych / kontrabas.

Z polskich artystów festiwal uświetnią również występy takich artystów, jak Natalia Przybysz, Janusz Tylman oraz legenda polskiej muzyki, czyli Sława Przybylska.

Wydarzenia teatralne na festiwalu Singera

Jednym z najważniejszych wydarzeń tej edycji festiwalu z pewnością będzie spektakl muzyczny z oryginalnymi kompozycjami stworzonymi przez Hadriana Filipa Tabęckiego, z muzyką graną na żywo, czyli "Jentl" Izaaka Bashewisa Singera i Leah Napolin w reżyserii Roberta Talarczyka na podstawie opowiadania noblisty o tym samym tytule.

Ciekawą propozycją będziesz też przedstawienie "Planeta B" na motywach powieści "Szpital Przemienienia", "Głos Pana" i korespondencji Stanisława Lema według scenariusza i w reżyserii Krzysztofa Popiołka. Spektakle będzie można obejrzeć na deskach Teatru Żydowskiego.

Przypominamy, że chociaż festiwal odbywa się głównie w Warszawie, na pojedyncze wydarzenia można się natknąć także w innych częściach Polski. Zanim Icchok Baszewis Singer dotarł do Warszawy, a następnie osiadł w Nowym Jorku, wcześniej mieszkał w Biłgoraju, Leoncinie i Radzyminie – i to właśnie tam, jeszcze przed rozpoczęciem warszawskiej edycji, rozpoczną się pierwsze inauguracje festiwalu.

Organizatorem Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera jest Fundacja Shalom: www.shalom.org.pl.