Nagły zwrot w pogodzie. Gwałtowne burze i ulewy to dopiero początek
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google
- W piątek burze wystąpią na obszarach górskich, porywy wiatru mogą wynieść nawet 65 km/h
- W sobotę możemy się spodziewać się burz i ulew w południowej, centralnej i zachodniej Polsce
- W środę wrócą upały, termometry mogą pokazać nawet 35 st. C.
Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej informują, że Polska jest w zasięgu wyżu, z kolei do południowego zachodu napływa ciepłe powietrze polarno-morskie. W piątek będzie umiarkowane zachmurzenie, ale po południu mogą pojawić się burze na południu polskim, obszarach górskich: od Karkonoszy po okolice Nowego Sącza. Suma opadów lokalnie może wynieść 20 mm. Maksymalna temperatura wyniesie do 22 st. C. na północnych krańcach i w obszarach podgórskich. W Polsce centralnej będzie około 26 st. C w centrum Polski, a do 29 st. C na południowym wschodzie. W czasie burz porywy wiatru do 65 km/h.
Ostrzeżenia przed burzami dla większości Polski
W sobotę możemy się spodziewać się burz i ulew w południowej, centralnej i zachodniej Polsce. IMGW wydał ostrzeżenia dla tych obszarów. Może spaść nawet do 30 mm deszczu. Na północy kraju z kolei będzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Najwyższa temperatura na południowym zachodzie Polski wyniesie 18 st. C., w większości kraju do 24 st. C., z kolei na południowym wschodzie nawet 29 st. C. W kotlinach sudeckich będzie relatywnie zimno — pomiędzy 15 a 17 st. C. W czasie burz oraz na szczytach sudeckich porywy wiatru mogą wynieść do 60 km/h.
Czytaj także: Mało optymistyczna prognoza pogody. Polska będzie pod wpływem wyżu Mika
W niedzielę będzie pochmurnie i będzie padało, szczególnie na wschodzie i południu kraju. Temperatura będzie się wahała do 16 do 17 st. C. Zachód Polski będzie w lepszej sytuacji — tam będzie pogodnie a termometry mogą pokazać nawet 27 st. C.
Początek tygodnia deszczowy, a potem wrócą upały
Pierwszy dzień sierpnia również będzie pochmurny a w niektórych miejscach — szczególnie na północnym wchodzie — będzie intensywnie padało. Temperatury będą się wahały od 21 st. C. na północnym wschodzie do 30 st. C. na zachodzie. We wtorek pogoda będzie się stopniowo poprawiała, deszcz będzie przelotny, termometry nie pokażą mniej niż 25 st. C. a można spodziewać się nawet 29 st. C.
A w środę wrócą upały, momentami wręcz tropikalne. Na zachodzie, południu i w centrum kraju będzie powyżej 30 st. C., lokalnie możemy się spodziewać również nieznośnych 35 st. C.
Długoterminowa prognoza pogody na drugą połowę lata i jesień 2022
Jak pisaliśmy wczoraj, IMGW opublikował też eksperymentalną długoterminową prognozę pogody na drugą połowę lata i jesień 2022. Chodzi o miesiące od sierpnia do listopada. Średnia miesięczna temperatura w sierpniu powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Jeśli chodzi o opady, ich suma powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej.
Może Cię zainteresować: "Czeska Szwajcaria" dalej płonie. Polskie służby ruszają na pomoc We wrześniu 2022 w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020 lub nieznacznie powyżej. Suma opadów atmosferycznych w przeważającej części Polski powinna zmieścić się w zakresie normy wieloletniej. Na północnym wschodzie może kształtować się powyżej normy.
Podobnie będzie w październiku 2022. Średnia miesięczna temperatura powinna kształtować się w zakresie wspomnianej normy wieloletniej. Na północnym wschodzie będzie możliwa ich suma powyżej normy.
W listopadzie także temperatura oraz suma opadów ma kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Czytaj także: https://natemat.pl/428140,jaka-pogoda-w-weekend-30-31-vii-ulewy-w-calej-polsce-gdzie-jest-burza