Sojowy skarb. Wszystko o tofu i jego zastosowaniu w kuchni

Wioleta Wasylów
04 sierpnia 2022, 15:31 • 1 minuta czytania
Tofu wywodzi się z Chin sprzed ponad 2 tys. lat. Już wtedy zaczęto doceniać jego pożywność, uniwersalne zastosowanie w kuchni oraz dostrzegać liczne właściwości prozdrowotne. Ten swego rodzaju sojowy ser zdobył uznanie na całym świecie, choć i jego nie ominęły pewne kontrowersje. Dlatego tłumaczymy, co to jest tofu i jak powstaje. Przybliżmy też skład i wpływ tofu na zdrowie oraz podpowiemy, jak można je wykorzystać w kuchni.
Odkrywamy tajemnice tofu. Fot. AndreySt / easyfotostock / Eastnews

Co to jest tofu? Z czego jest tofu i jak powstaje?

Tofu jest roślinnym, sojowym produktem podobnym w konsystencji do sera, a dokładniej twarogu. Powstaje w wyniku koagulacji mleka sojowego (czyli zmielonych namoczonych ziaren soi i wody).


Podczas koagulacji w podgrzanym mleku sojowym pod wpływem dodanych koagulantów (soku z cytryny albo soli, siarczanu magnezu/wapnia i/lub chlorku magnezu/wapnia) dochodzi do wytrącenia się białka sojowego. Masę tę w postaci białych grudek oddziela się potem od powstałej serwatki i wsadza do specjalnych form, tak by po zastygnięciu powstały bloczki tofu. Tak produkuje się tofu naturalne.

Jeśli jednak grudek białka nie oddzielamy od serwatki i pozostawiamy razem, aby stężały, wówczas powstaje tofu jedwabiste.

Rodzaje tofu. Jak smakuje tofu?

To dodane koagulanty determinują ostateczne proporcje składników, konsystencję oraz lekki posmak tofu. Jak już wspomnieliśmy, wyróżniamy dwa główne rodzaje tofu:

Ogólnie tofu smakuje łagodnie, ale dla większości osób dość nijako. Jego smak jest bardzo subtelny. Można mu nadać wyrazistości później przy kolejnej obróbce termicznej w naszej kuchni, dzięki przyprawom (np. chili i bazylii) oraz łącząc je z innym składnikami dań.

Ser tofu: pochodzenie

Z dostępnych źródeł wynika, że tofu zaczęto produkować w starożytnych Chinach za czasów dynastii Han, ok. 164 r. p.n.e. Legenda głosi, że odpowiada za to książę Liu An, a ser po raz pierwszy został wytworzony po przypadkowym zakwaszeniu mleka sojowego.

Szybko jednak przekonano się o zaletach tofu, które jest pożywne, wysokobiałkowe i ze względu na łagodny i dość obojętny smak pasuje do wielu potraw. Zaczęto spisywać metody jego robienia. W ciągu następnych wieków przyjęło się, w nieco różnych wersjach także w kuchniach innych krajów Azji Wschodniej, Południowo-Wschodniej i Indii. Stanowiło ważny element przede wszystkim wegetariańskiej diety buddystów. Do Europy przywędrowało dopiero w drugiej połowie XX w.

Składniki odżywcze i prozdrowotne właściwości tofu

Tofu jest w pełni roślinne, jednak jest idealnym zastępstwem mięsa, ponieważ również jest bogate w białko (na 100 g soi jest jego aż ok. 10 g) z cennymi aminokwasami egzogennymi i pożywne, ale nie ma cholesterolu, zawiera niewiele tłuszczów nasyconych (ma znaczną przewagę zdrowych tłuszczów nienasyconych) i kalorii oraz jest lekkostrawne.

Co więcej, wykazuje się niskim indeksem glikemicznym i jest prawdziwą skarbnicą ważnych składników odżywczych. Dostarczy w pierwszej kolejności dużo wapnia, fosforu i fitoestrogenów (dokładniej izoflawonów). Znajdziemy w nim też takie sole mineralne jak żelazo, sód i potas, witaminy z grupy B, witaminę E i cholinę.

Prozdrowotne właściwości składników zawartych w soi i tofu:

Oczywiście tofu to nie lek, a wymienione powyżej właściwości należy traktować jedynie jako wsparcie dla organizmu.

Tofu jest polecane m.in. dla wegetarian i wegan, osób cierpiących na cukrzycę, osteoporozę i choroby układu krążenia, ludzi, którzy się odchudzają i cierpią na nietolerancję laktozy oraz kobiet przechodzących przez menopauzę.

Kontrowersje wokół tofu. Jakie są przeciwskazania do jedzenia tofu?

Większość osób powinna włączyć soję do swojego jadłospisu. Trzeba jednak pamiętać o tym, by nasza dieta była zbilansowana i składała się z dobrych jakościowo produktów.

Kontrowersje wokół soi wzbudza szybka i przemysłowa produkcja związana z używaniem modyfikacji genetycznych, która może źle wpływać na zdrowie. Dlatego, kiedy sięgamy po tofu, wybierajmy to robione z soi niemodyfikowanej genetycznie, czyli bez GMO. Stawiajmy też na prosty skład: tylko z soją, wodą i koagulantem/ami, ewentualnie też z przyprawami.

Po soję warto sięgać regularnie. Jeśli nie ma innych przeciwwskazań, można jeść od 1 do 3 porcji (porcja to 1 szklanka mleka sojowego lub pół szklanki ugotowanych nasion) produktów sojowych dziennie.

A jakie są przeciwskazania? Tofu nie powinny jeść:

Nie można też przesadzać ze spożywaniem tofu. Nadmiar soi może prowadzić m.in. do:

Zastosowanie tofu w kuchni

Tofu słynie ze swojej uniwersalności w kuchni. W sklepach znajdziemy na jego bazie np. kotlety i róże pasty kanapkowe. Najczęściej jednak tofu kupuje się w kostkach zanurzonych w wodzie. Stanowią najczęściej półprodukty, przeznaczone do dalszej obróbki.

Można je przyrządzać na różne sposoby: piec, gotować, zamarynować w przyprawach, podwędzać, grillować, smażyć. Podawać na zimno i na ciepło. Tofu można jeść osobno, np. jako przystawkę. Najczęściej jednak stanowi jeden ze składników dań, tak na słodko, kwaśno, słono, jak i pikantnie.

Tofu jedwabiste może służyć jako zamiennik śmietany lub jogurtu i być użyte do zagęszczania zup czy robienia deserów. W wersji sprasowanej, odpowiednio przyprawione, może być samo w sobie deserem.

Naturalne twarde tofu świetnie sprawdzi się pokrojone w kostkę lub paski, podgotowane, podsmażone lub podwędzone w różnych potrawach (także zupach) i sałatkach. Dobrze skomponuje się z warzywami. Po obróbce termicznej smakuje nieco podobnie do mięsa drobiowego. Możemy je łączyć z mięsem (np. wołowiną), ale podwędzone dobrze je też zastąpi, podobnie jak rybę. Z kolei odpowiednio przyprawione naturalne tofu miękkie może być podane np. jako przekąska.

Przepisy z tofu

Tofu zmieniające życie (chrupiące tofu)

Można znaleźć wiele wariacji na temat tego przepisu z tofu. Poniżej przedstawiamy jedną z nich (liczba porcji: 2; czas przygotowania: ok. 40 min).

SKŁADNIKI:

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

Makaron z tofu w sosie pomidorowym

Przepis ten można oczywiście na wiele sposobów modyfikować i dodawać składniki, które pozostały nam w lodówce (liczba porcji: 4; czas przygotowania: ok. 30 min).

SKŁADNIKI:

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

Tofu z kokosowym curry

To kolejne danie w którym można się trochę pobawić proporcjami i dodać tzw. resztki, które zostały nam w kuchni (liczba porcji: 4; czas przygotowania: ok. 45 min).

SKŁADNIKI:

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

Czytaj także: https://natemat.pl/351185,3-przepisy-na-wegetarianska-quesadille-pomysl-na-przekaski-na-majowke