Iran obwinia Rushdiego o atak, którego pisarz stał się ofiarą. "Jest sam sobie winny"
Więcej artykułów znajdziesz na stronie głównej naTemat.pl >>
- Salman Rushdie został zaatakowany przez nożownika w ubiegły piątek
- Padają podejrzenia, że podczas spotkania mogło dojść do zaniedbania procedur bezpieczeństwa
- Zdaniem irańskiego rządu Rushdie sam jest winien ataku
Atak na Salmana Rushdiego
W piątek 12 sierpnia Salman Rushdie spotkał się ze swoimi czytelnikami w mieście Chautauqua w stanie Nowy Jork. Już na samym początku wydarzenia na scenę wbiegł mężczyzna, który dźgnął pisarza parokrotnie w szyję. Napastnik został zidentyfikowany jako 24-letni Hadi Matar z Fairview ze stanu New Jersey.
Rushdiemu pierwszej pomocy udzielił lekarz, który był obecny na sali. Następnie pisarz został przetransportowany do szpitala helikopterem. Jak przekazał agencji Reuters jego agent, autor przeszedł już operację.
Początkowo stan pisarza był bardzo poważny, jednak Rushdie został już odłączony od respiratora i odzyskał zdolność mówienia. W wyniku ataku 75-letni autorowi uszkodzono wątrobę oraz zerwano włókna nerwowe ramienia i oka – wciąż niestety istnieje prawdopodobieństwo, że to drugie straci.
Z zeznań świadków, do których dotarło CNN, wynika, że przed wejściem na salę nie było przeszukań ani sprawdzania wykrywaczem metalu. Wysunięto więc hipotezę, że być może przed wydarzeniem nie zachowano należytych procedur bezpieczeństwa.
Irański rząd: Rushdie jest sam sobie winien
Atak na Rushdiego skomentował rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych. – Salman Rushdie, znany pisarz, który został wielokrotnie dźgnięty nożem przed publicznym wystąpieniem w piątek w stanie Nowy Jork i jego zwolennicy są winni tego ataku — przekazał w poniedziałek Nasser Kanaani.
– Wolność słowa nie usprawiedliwia znieważania religii przez Rushdiego w jego książkach – dodał i zapewnił, że Iran nie ma żadnych informacji na temat napastnika, poza tymi, które pojawiły się w mediach.
Iran wiążę się jednak z atakiem na Rushdiego. Przypomnijmy, że po wydaniu w 1988 roku 'Szatańskich wersetów" na pisarza wydano wyrok śmierci (fatwę), o którym w 1989 roku poinformował ajatollah i przywódca polityczny Iranu Ruhollah Chomeini.
W 1998 roku ówczesny rząd Iranu przestał popierać fatwę, jednak nie oznacza to, że od tamtego momentu została odwołana. W jej imię dokonano ataków na wiele osób w jakiś sposób powiązanych z wydaniem książek, zamachów bombowych, a japoński tłumacz książki Hitoshi Igarashi został zamordowany.
Kim jest Salman Rushdie?
Salman Rushdie to brytyjski pisarz indyjskiego pochodzenia, który urodził się w 1947 roku. Najbardziej zasłynął wspomnianą kontrowersyjną powieść, w której krytykuje islam. Od czasu "Szatańskich wersetów" wydał osiem książek, w tym takie jak "Ostatnie westchnienie Maura", "Śalimar klaun" i "Czarodziejka z Florencji". Jego ostatnią książką jest wydany w 2019 roku "Quichotte", zainspirowany klasyczną powieścią Cervantesa "Don Kichot".