Książę Harry nie mógł założyć munduru, ale miał więcej medali od Williama. Dlaczego?
- Członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej pogrążeni są w żałobie po śmierci Elżbiety II
- Synowie króla Karola III – William i Harry uczestniczą we wszystkich uroczystościach, które mają oddać cześć ich zmarłej babci
- Młodszy syn monarchy kilka lat temu porzucił książęce obowiązki, przez co teraz nie występuje w mundurze
- Obserwatorzy zauważyli jednak, że Harry ma więcej medali na zwykłym garniturze niż następca tronu. Dlaczego?
Niespełna tydzień temu, dokładnie 8 września, świat obiegła smutna wiadomość o śmierci królowej Elżbiety II. Teraz wypełnia się plan "London Bridge". W środę (14 września) odbyła się uroczysta procesja z trumną monarchini, która opuściła Pałac Buckingham i dotarła do Westminister Hall.
Książęta William i Harry w trakcie liczącego niecałe dwa kilometry konduktu żałobnego szli ramię w ramię za trumną swojej babci, królowej Elżbiety II. Przed nimi był tylko ich ojciec, król Karol III, a także jego rodzeństwo: księżniczka Anna, książę Andrzej i książę Edward. Najstarszy syn Elżbiety II, który przejął po niej obowiązki władcy, miał na sobie mundur wojskowy. Podobnie jego najstarszy potomek, William. Wśród nich wyróżniał się Harry, który założył garnitur.
Podobny ubiór mężczyźni z rodu Windsorów mają mieć na pogrzebie, który został zaplanowany 19 września. Dlaczego Harry nie może mieć na sobie munduru? Młodszy syn nowego króla w 2020 roku zrzekł się wykonywania obowiązków książęcych i wyprowadził się z żoną z Wielkiej Brytanii.
Harry, choć w garniturze, ale z większą liczbą medali na piersi. Dlaczego William ma ich mniej?
Osoby, które przyglądały się środowym pochodom, zauważyły, że na marynarce męża Meghan Markle widać więcej medali niż u jego brata Williama.
Jest tego jedna istotna przyczyna. William i Harry uczęszczali do Królewskiej Akademii Wojskowej w Sandhurst i mogą pochwalić się stopniami wojskowymi. Jednak to młodszy potomek króla służył w wojsku dłużej, bo aż 10 lat. Ma za sobą także dwie odprawy do Afganistanu (pierwsza w latach 2007-2008, a druga w latach 2012-2013).
Harry miał także przypięte Medale Złotego, Diamentowego i Platynowego Jubileuszu oraz Królewski Order Wiktoriański, który jest "wyrazem wybitnej osobistej służby dla monarchy Wspólnoty Narodów". Natomiast mundur Williama zdobił Order Podwiązki, czyli najwyższy stopień rycerski w brytyjskim systemie honorowym, przewyższający pierwszeństwo jedynie Krzyżem Wiktorii i Krzyżem Jerzego oraz najwyższy order królestwa Szkocji (Order Ostu).