Jaki będzie początek jesieni? Synoptycy mają już prognozy długoterminowe

redakcja naTemat
19 września 2022, 21:54 • 1 minuta czytania
W tym tygodniu zaczyna się astronomiczna jesień. Prognozy pogody wskazują, że musimy niestety pożegnać się już ze słońcem. Będzie bowiem chłodniej i bardziej deszczowo. Najlepszej pogody w tym tygodniu należy spodziewać się w niedzielę – będzie nawet do 20 stopni Celsjusza.
W pogodzie mamy już jesień. Fot. Jan GRACZYNSKI/East News

Jak podaje serwis dobrapogoda24.pl, temperatura w nowym tygodniu spadnie w całym kraju. W ciągu dnia maksymalnie będzie wzrastać do około 9-17 st. C., a miejscami w rejonach podgórskich będzie chłodniej.

W pogodzie widać już jesień

"Noce zapowiadają się zimne, bo temperatury będą spadać w wielu regionach do kilku st. C., a lokalnie w rejonie przejaśnień i rozpogodzeń nie można wykluczyć przymrozków, zwłaszcza przy gruncie" – czytamy w tej prognozie pogody.

Podobnie prognozuje IMGW. "Na początku tygodnia pogodę w Polsce nadal kształtował będzie układ niskiego ciśnienia sprowadzający do kraju chłodne i wilgotne powietrze z północy. W związku z czym przeważać będzie zachmurzenie duże, przelotne opady deszczu, wysoko w górach śnieg, lokalnie występować będą również burze" – podano w biuletynie Instytutu.

Jak przekazano, przejściowo poprawa pogody postępować będzie w drugiej części tygodnia wraz z przemieszczaniem się wyżu, wtedy pojawi się więcej przejaśnień, opady na przeważającym obszarze kraju zanikną, ale noce i poranki będą mgliste. W niedzielę będzie nieco najcieplej – nawet do 20 stopni.

"W niedzielę dużo słońca, zwłaszcza na zachodzie  kraju. Temperatura maksymalna od 15 do 20 stopni Celsjusza. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, południowo-zachodni i zachodni" – taką pogodę zapowiadają synoptycy IMGW na koniec tygodnia.

Są miejsca w Polsce, gdzie jest już śnieg

Dodajmy, że w polskich górach już pojawił się śnieg. "Stało się... na Kasprowym Wierchu spadł pierwszy śnieg. Zima zbliża się wielkimi krokami" – informowały w niedzielę władze PKL Kasprowy Wierch. Dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego poinformował, że spadło 12 centymetrów śniegu, a termometry na szczycie wskazują 3 stopnie mrozu.

Z kolei Tatrzański Park Narodowy przekazał, że na szlakach jest bardzo ślisko i mokro. W wyższych partiach Tatr występują z kolei oblodzenia, co przy niskim pułapie chmur może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń. W związku z tym turyści powinni zachować ostrożność.

Śnieg w Tatrach ma leżeć już od wysokości około 1400 m n.p.m. Oprócz Kasprowego Wierchu, zasypane są również m.in. Hala Gąsienicowa, Dolina Pięciu Stawów czy Czerwone Wierchy. Podobne obrazy można było zaobserwować w niedzielę również na Śnieżce. Od rana w niedzielę padało też na szczycie Babiej Góry.

To, że we wrześniu pogoda drastycznie się zmieni, synoptycy zapowiadali już wcześniej.