Policyjna akcja NURD w całej Polsce. To może zaskoczyć kierowców
- NURD to ogólnopolska akcja policji prowadzona 28 września
- Mundurowi tym razem zwracają uwagę na bezpieczeństwo m.in. pieszych, rowerzystów i osób, które poruszają się na hulajnogach elektrycznych
- To pierwsza taka akcja z nowym taryfikatorem punktów karnych. Mandaty za łamanie przepisów mogą okazać się bardzo dotkliwe
28 września policja przeprowadzi na polskich drogach działania pod nazwą Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego" (NURD). Ta prowadzona cyklicznie akcja ma na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa szczególnej kategorii użytkowników dróg – niechronionych uczestników ruchu drogowego,
Policyjna akcja NURD
O kogo dokładnie chodzi? Mowa o osobach pieszych, rowerzystach, jak również kierujących hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego oraz urządzeniami wspomagającymi ruch.
Specjalnym nadzorem objęto zwłaszcza przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe, gdzie niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są uprzywilejowani. – Ignorowanie obowiązujących przepisów przez nich bądź kierowców w tych miejscach często kończy się tragicznie – podkreśla mł. asp. Przemysław Ratajczyk z KWP we Wrocławiu.
W trakcie działań policjanci ruchu drogowego wykorzystują cały dostępny sprzęt, włącznie z policyjnym dronem, który z wysokości kilkudziesięciu metrów monitoruje zachowania kierowców w bezpośrednim sąsiedztwie przejść dla pieszych.
Jak podaje auto.dziennik.pl, kierowcy muszą pamiętać, że punkty karne i mandaty policja wyliczy według nowych zasad. A to oznacza, że aż 21 wykroczeń może kosztować po 15 punktów karnych. Co ważne, punkty karne będą kasowane dopiero po upływie 2 lat, a nie jak wcześniej po roku i nie od dnia popełnienia wykroczenia, lecz od daty zapłacenia mandatu.
Nowe przepisy – zmiany w Prawie o ruchu drogowym
Przypomnijmy, że kilka dni temu w życie weszły nowe przepisy. Wraz ze zmianami w Prawie o ruchu drogowym zmieniła się definicja chodnika. Od 21 września jest on przeznaczony wyłącznie dla pieszych. Co jednak z parkowaniem i jazdą na rowerze według nowych przepisów?
"Dotychczasowy chodnik staje się drogą dla pieszych, ale dla użytkowników tak naprawdę nic się nie zmienia. Dotychczas przepisy Prawa o ruchu drogowym używały zamiennie pojęć 'chodnik' i 'droga dla pieszych', przy czym np. dopuszczały zatrzymanie lub postój pojazdu tylko na chodniku" – informowało niedawno Ministerstwo Infrastruktury.
– Rowerzyści muszą pamiętać nie tylko o prawidłowym oświetleniu jednośladu, ale też o poruszaniu się po ścieżkach do tego wyznaczonych. Jeżeli takowych nie ma, to należy zachować rozsądek podczas przemieszczania się po jezdni. "Mieć oczy dookoła głowy" to w tym przypadku trafne stwierdzenie – dodaje mł. asp. Ratajczyk. Ponadto do przepisów wprowadzono pojęcie tzw. przejścia sugerowanego. Okazuje się, że jest to przejście dla pieszych, na którym piesi...nie mają pierwszeństwa. Czym jest przejście sugerowane i jak się zachować, aby uniknąć mandatu? O tym przeczytacie w naszym artykule.