Dahmer, Bundy, Gacy. Oto siedem dokumentów o seryjnych mordercach, po których zwątpicie w ludzkość
- Seryjni mordercy są dla przeciętnego widza niezwykle intrygujący. Ich historie pozwalają nam dowiedzieć się, do jakich okropieństw zdolny jest człowiek.
- "Dahmer-Potwór" Ryana Murphy'ego sprawił, że ludzie znów zainteresowali się produkcjami z gatunku true crime. Oto lista filmów i seriali o seryjnych mordercach.
- Na liście znajdziemy m.in. dokument o Jeffreyu Dahmerze, Tedzie Bundym, Aileen Wuornos oraz Johnie Wayne'ie Gacym.
7 filmów i seriali dokumentalnych o seryjnych mordercach [LISTA]
"Dahmer-Potwór" od Netfliksa, choć jest serialem aktorskim, zaintrygował widzów, o czym świadczy choćby wysoka oglądalność tego tytułu. Dzieło Ryana Murphy'ego ("American Horror Story" i "Glee") opowiada o Jeffreyu Dahmerze, który między 1987 a 1991 rokiem zamordował łącznie 16 chłopców i mężczyzn (w 1978 roku zabił zaś autostopowicza w swoim rodzinnym domu). Większość swoich ofiar poznawał w klubach gejowskich. Później zaciągał je do domu, podawał im leki nasenne, a potem dusił. Jednym z jego planów było stworzenie prawdziwego zombie.
Za każdym razem, gdy do kin lub na platformach streamingowych wchodzi produkcja true crime, publiczność zaczyna fascynować się życiorysami seryjnych morderców. Stara się poznać ich motywy i zrozumieć, dlaczego stali się bezwzględnymi potworami.
"Wciąż żywe pozostaje pytanie, czy pielęgnowanie pamięci o seryjnych mordercach nie jest policzkiem dla rodzin ofiar i ujmą dla pamięci tych ostatnich. Może więc wystarczą rzetelne produkcje dokumentalne, ale z naciskiem na ofiary, nie zbrodniarzy?" – zastanawia się Ola Gersz w swoim tekście zatytułowanym "'Mógłby mnie zabić'. Popkultura ma obsesję na punkcie seryjnych morderców – efekty widać na TikToku".
Najlepszy wgląd w psychikę zbrodniarzy dają nam (oprócz książek) filmy i seriale dokumentalne, w których występują świadkowie, potencjalne ofiary zabójców, a także śledczy zajmujący się pościgiem za nimi. Oto 7 dokumentów, po których zwątpicie w ludzkość.
1. Rozmowy z mordercą: Taśmy Jeffreya Dahmera
"Taśmy Jeffreya Dahmera" to jeden z najnowszych miniseriali dokumentalnych, które znajdziemy w ofercie platformy Netflix. Dzieło Joe Berlingera, który został nominowany do Oscara za film "Paradise Lost 3: Purgatory" i nakręcił thriller biograficzny "Podły, okrutny, zły" z Zackiem Efronem w roli Teda Bundy'ego, ukazało się zaledwie parę tygodni po wyjściu serialu "Dahmer-Potwór". W wywiadach reżyser wyjaśnił, że daty premier obu tytułów to jedynie dziwny zbieg okoliczności.
W "Rozmowach z mordercą" (trzeciej odsłonie serii o seryjnych mordercach) możemy posłuchać prawdziwych nagrać z przesłuchań Jeffreya Dahmera, który ze spokojem w głosie opowiada o swoim burzliwym dzieciństwie, makabrycznych zbrodniach i osobliwych fascynacjach. W przeciwieństwie do Teda Bundy'ego i Johna Wayne'a Gacy'ego Berlinger opisuje kanibala z Milwaukee jako "otwartą księgę".
Produkcja przybliża nam także postać Wendy Patrickus, której pierwszą pracą w zawodzie prawnika było bycie obrończynią Dahmera.
2. Richard Ramirez: Polowanie na seryjnego mordercę
Richard Ramirez, znany również jako Nocny Prześladowca, nawiedzał okolice Los Angeles w połowie lat 80. ubiegłego wieku. Zamordował 14 osób – najmłodsza miała zaledwie 9 lat, a najstarsza 83. Gwałcił swoje ofiary, uprawiał nekrofilię i interesował się satanizmem.
Policja przez rok nie była w stanie go schwytać. Dopiero obywatelskie aresztowanie położyło kres dokonywanym przez niego morderstwom. Mieszkańcy Boyle Heights, dzielnicy zamieszkiwanej przez Latynosów, osaczyli go w biały dzień i zaczęli bić. Według świadków na ulicę wyszło kilkaset osób.
"Polowanie na seryjnego mordercę" skupia się na policyjnym śledztwie i poszlakach, które pozostawiał po sobie Ramirez. W serialu dokumentalnym pokazano także rozmowy z osobami, którym udało się przetrwać atak Nocnego Prześladowcy. Wiadomo też, że morderca wybierał sobie ofiary m.in. na podstawie tego, czy miały zamknięte drzwi do swojego domu. Otwarte drzwi lub okna traktował jako zaproszenie.
3. Rozpruwacz z Yorkshire
"Rozpruwacz z Yorkshire" – taki pseudonim nadała Peterowi Williamowi Sutcliffe'owi prasa. Miniserial dokumentalny Netfliksa skupia się na wydarzeniach, które rozegrały się w hrabstwie Yorkshire na przełomie lat 70. i 80. Morderca nie bez powodu był porównywany do Kuby Rozpruwacza – jego ofiarami często padały kobiety z niższych sfer, które wieczorami pracowały jako prostytutki, by móc wyżywić swoją rodzinę.
Sutfcliffe porzucał okaleczone ciała kobiet w parkach i ciemnych zaułkach. Do policji wysyłał listy, których treść nawiązywała do krwawego dziedzictwa Rozpruwacza z londyńskiego Whitechapel.
Dokument podąża za nieudolnym śledztwem policji, która mogła schwytać Sutcliffe'a dużo, dużo wcześniej. Reżyserzy Jessie VIle i Ellena Wood nie boją się krytykować w swoim dziele służb, a także ich podejścia do owianego tabu tematu sexworkerek.
4. Aileen: Życie i śmierć seryjnej morderczyni
"Aileen: Życie i śmierć seryjnej morderczyni" to film dokumentalny Nicka Broomfielda i Joan Churchill o Aileen Wuornos, seryjnej morderczyni, która w latach 1989-1990 zamordowała siedmiu mężczyzn. Kobieta zajmowała się prostytucją, a każde zabójstwo popełniała w samoobronie. Ofiarami byli jej klienci, którzy usiłowali ją zgwałcić.
W dzieciństwie Wournos doświadczała przemocy, a także została porzucona. To odcisnęło piętno na jej psychice. Choć część mediów określała ją mianem potwora, reszta skupiała się bardziej na jej ludzkiej stronie. Można wręcz rzec, że Aileen nie była jak inni mordercy. Miała motywy, które przez wielu są wystarczającym usprawiedliwieniem dla jej zbrodni.
Kobieta została skazana na karę śmierci i poddana egzekucji poprzez zastrzyk trucizny. Film Broomfielda i Churchill koncentruje się na zdrowiu psychicznym Wournos w czasie jej pobytu za kratami.
5. Rozmowy z mordercą: Taśmy Teda Bundy'ego
Jak pisał wcześniej w naTemat dziennikarz Bartek Godziński, "Rozmowy z mordercą: Taśmy Teda Bundy'ego" to czteroodcinkowy dokument Netflixa, który poraża pod każdym względem – sam producent ostrzega, by nie oglądać go samemu. Postać jednej z najsłynniejszych "bestii" kojarzy każdy. Teraz poznajemy ją z innej strony. Pierwszy raz możemy usłyszeć nagrania, na których przeprowadza na sobie psychoanalizę niczym policyjny profiler.
Ted Bundy dokonał około 30 zabójstw w aż 6 stanach USA. W latach 70. uchodził za atrakcyjnego mężczyznę, więc w trakcie procesu, podczas którego sam był swoim adwokatem, doczekał się grona oddanych fanek. Miał czarującą osobowość, przez co niektórym osobom ciężko było uwierzyć, że jest winny tylu zbrodni.
W dniu jego egzekucji pod gmachem więzienia, w którym miał zostać stracony na krześle elektrycznym, zgromadziły się tłumy świętujących ludzi.
6. The Confession Killer
Henry Lee Lucas uchodzi za najaktywniejszego seryjnego mordercę w Stanach Zjednoczonych - przyznał się do ponad 200 morderstw. Dokument "The Confession Killer" w reżyserii Roberta Kennera i Taki Oldham stara się odpowiedzieć na pytanie, ile prawdy było w słowach mordercy, który wyjawił swoją mroczną przeszłość funkcjonariuszom policji.
Lucas został ostatecznie skazany na karę śmierci za cztery zabójstwa. W jednym z wywiadów powiedział, że do przyznania się do winy zmusiła go policja. Zbrodniarz miał współpracować z Ottisem Toolem, z którym napadał na młode kobiety (najczęściej prostytutki oraz autostopowiczki) i uprawiał stosunki seksualne z ich zwłokami.
7. Rozmowy z mordercą: Taśmy Johna Wayne'a Gacy'ego
John Wayne Gacy przyczynił się poniekąd do tego, że ludzie boją się klaunów. Pracował na przyjęciach urodzinowych jako klaun, odwiedzał w tym stroju także dziecięce hospicja, a w przerwie od pracy mordował młodych mężczyzn i chłopców. Zabił łącznie 33 osoby. Ich zwłoki zakopywał na podwórku za swoim domem.
Po schwytaniu lekarze ocenili, że jej poczytalny. W więzieniu przebywał przez 14 lat, a później został stracony poprzez zastrzyk trucizną. Ostatnią rzeczą, jaką powiedział przed egzekucją, było: "Pocałujcie mnie w d*pę".
"Ucztować lubił z potężnymi, polować – na słabych. Pod roześmianą twarzą skrywał przerażające oblicze sadystycznego seryjnego mordercy" - czytamy w opisie serialu "Rozmowy z mordercą: Taśmy Johna Wayne'a Gacy'ego" w reżyserii Joe Berlingera.