Fani koreańskiego boysbandu w rozpaczy. Członkowie BTS jednak muszą iść do wojska
- Już od jakiegoś czasu krążyły pogłoski, że członkowie BTS będą musieli odbyć obowiązkową służbę wojskową
- Fani k-popowego boysbandu liczyli, że do takiej sytuacji w ostateczności nie dojdzie
- Wydane właśnie oświadczenie rozwiewa jednak wszystkie wątpliwości co do losów BTS
Członkowie BTS odbędą obowiązkową służbę wojskową
Informację o tym, że siedmiu członków BTS będzie pełnić obowiązkową służbę wojskową w Korei Południowej, przekazało w oficjalnym oświadczeniu Big Hit, będące częścią agencji Hybe.
W komunikacie przekazano, że członkowie boysbandu "posuwają się naprzód z planami odbycia służby wojskowej". Dodano również, że "ponieważ każda osoba podejmuje solowe przedsięwzięcia, jest to idealny czas, by członkowie BTS z honorem odbyli służbę".
Jak poinformowano dalej, pierwszy służbę ma odbyć najstarszy członek zespołu, czyli Jin, który w grudniu skończy 30 lat. Zgodnie z planem, sam zespół ma się zintegrować ponownie w 2025 roku. Każdy z jego członków będzie musiał służyć w wojsku przez dwa lata.
"Jin jako pierwszy członek grupy zacznie służbę, gdy tylko jego harmonogram solowych nagrań zostanie zakończony pod koniec października" – czytamy. "Inni członkowie grupy planują pełnić służbę wojskową w oparciu o własne indywidualne plany" – napisano dalej.
Fani k-popowego boysbandu w rozpaczy
Wielu fanów koreańskiego boysbandu miało nadzieję, że służba wojskowa zostanie im odpuszczona ze względu na międzynarodowy prestiż i znaczący wkład w południowokoreańską gospodarkę.
Część słynnych Koreańczyków została z niej bowiem zwolniona i pozwolono im pełnić alternatywną służbę publiczną. W tym gronie znaleźli się m.in. medaliści Igrzysk Olimpijskich i Azjatyckich (piłkarz Tottenhamu Son Heung-min, złoty medalista Igrzysk Azjatyckich w 2018 roku) oraz nagradzani muzycy klasyczni (Seong-jin Cho, pierwszy koreański pianista, który wygrał Międzynarodowy Konkurs Chopinowski) oraz tancerze.
Niektórzy południokoreańscy parlamentarzyści byli za zwolnieniem BTS ze służby wojskowej, pomimo tego, że mogłoby to wywołać oskarżenia o faworyzowanie jednej grupy społecznej. W Korei Południowej bowiem wszyscy pełnosprawni mężczyźni poniżej 30 r.ż. mają obowiązek odbycia służby wojskowej.
Młodzi Koreańczycy w wojsku muszą spędzić od 18 do 21 miesięcy. Odmowa odbycia służby wojskowej jest przestępstwem, za które grozi nawet więzienie oraz napiętnowanie społeczne.
O sile tego drugiego przekonał się koreański piosenkarz i aktor Steve Yoo, który został deportowany i otrzymał zakaz wjazdu do kraju po tym, jak uniknął poboru przez stanie się naturalizowanym obywatelem USA w 2002 roku.