Wyciekły kolejne maile. Czy naprawdę tak wygląda CV Daniela Obajtka?
- W ramach tzw. afery mailowej ujawniono mail mający pochodzić ze skrzynki pocztowej Daniela Obajtka, a który zaadresowany miał być do ówczesnego ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego
- Daniel Obajtekmiał polecać się w nim jako kandydat do rady nadzorczej spółki skarbu państwa
- Do wiadomości miał być dołączony CV, mający być opisem doświadczenia zawodowego, umiejętności oraz osiągnięć Daniela Obajtka
W mailu do Mateusza Morawieckiego Daniel Obajtek miał przesłać swoje CV ówczesnemu ministrowi rozwoju (premierem była wówczas Beata Szydło). Następnie Morawiecki został ministrem finansów, by potem zastąpić Szydło w fotelu premiera.
Obajtek miał polecać się wówczas jako potencjalny członek rady nadzorczej, o ile zostanie zgłoszony do objęcia tej funkcji przez Skarb Państwa lub spółkę, w której udział Skarbu Państwa przekracza 50 proc., zgodnie z zapisami ustawy antykorupcyjnej.
Jednocześnie warunkiem miało być to, że spółka, do której kandydatura Daniela Obajtka zostanie zaproponowana nie będzie spółką, w której udział Skarbu Państwa przekracza 50 proc. kapitału zakładowego.
Obajtek miał zwracać uwagę, że warunek ten wynika z zakazu, o którym mowa w artykule 4 ustawy kominowej.
W ujawnionych dokumentach widać też CV, które ma być życiorysem Daniela Obajtka. Czytamy w nim o kolejnych pozycjach w wykształceniu dzisiejszego szefa Orlenu.
Był technikiem rolnikiem, inżynierem, a następnie w 2014 roku magistrem inżynierem w Wyższej Szkole Ochrony Środowiska w Radomiu na kierunku Ochrona Środowiska, specjalność Zarządzanie Środowiskowe w sytuacjach kryzysowych.
W doświadczeniu zawodowym czytamy o dobrze znanej już historii Elektroplastu, gdzie Obajtek był dyrektorem zakładu. Następnie w latach 2002-2015 obecny szef Orlenu był radnym, a następnie wójtem gminy Pcim.
Wśród osiągnięć wymienionych w CV, które ma należeć do obecnego prezesa Orlenu, wymienione jest między innymi założenie wielu organizacji pozarządowych działających w dziedzinach sportu, nauki i kultury. Obajtek ma być też twórcą Spółdzielni Socjalnej Prima - Małopolskiego Lidera Przedsiębiorczości Społecznej 2015 roku, samorządowych gabinetów stomatologicznych dla dzieci czy Centrum Usług Socjalnych.
W chwili, gdy miał starać się o pracę u Morawieckiego, był prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i przewodniczącym rady nadzorczej Dalmor S.A. Jak wiadomo, Daniel Obajtek prezesem Orlenu został w 2018 roku i tę funkcję pełni do dziś. Propaganda rządowa przedstawia Obajtka jako wzór menedżera państwowej firmy.
Z życiorysu wynika, że znajomość języka angielskiego Obajtka była na poziomie średnim. Kandydat przedstawia się za to jako cechujący się bardzo dobrą znajomością rynku finansów i inwestycji, komputera czy pakietu Microsoft Office.