Czy 11 listopada można jeść mięso? Hierarchowie podjęli kluczową dla katolików decyzję
- Według tradycji Kościoła Katolickiego piątek jest dniem pokutnym, podczas którego wierni powinni powstrzymać się od przyjmowania pokarmów mięsnych
- Z uwagi na zbliżające się Święto Niepodległości wielu biskupów udzieliło dyspensy
- Decyzję w tej sprawie podjęli m.in. arcybiskup Marek Jędraszewski, biskup Andrzej Jeż oraz kard. Kazimierz Nycz
Prawo Kanoniczne o spożywaniu mięsa w piątki
Dla katolików piątek jest dniem pokutnym. Wobec tego Prawo Kanoniczne wskazuje, że "wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość".
Czy Święto Niepodległości można traktować jako wspomnianą "uroczystość"? Jak najbardziej, ale decyzję podejmują duchowni, posiadający władzę wykonawczą w granicach ich kompetencji.
11 listopada, czy można jeść mięso?
Decyzję o odstąpieniu od wstrzemięźliwości wobec spożywania pokarmów mięsnych podjął już m.in. arcybiskup Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski udzielił dyspensy "dla umożliwienia pełnego wzniosłej radości przeżywania przypadającego w naszej Ojczyźnie w piątek dnia 11 listopada 2022 roku Święta Niepodległości".
Przeczytaj także: Kolejnym papieżem zostanie Polak? "W Watykanie jest tylko jedna taka osoba"
Taką samą decyzję podjął biskup tarnowski Andrzej Jeż. "Dekret w sprawie dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych dnia 11 listopada 2022 r." opublikowano na stronie diecezji tarnowskiej.
"W bieżącym roku Narodowe Święto Niepodległości przypada w piątek, który to dzień zgodnie z obowiązującymi przepisami Kościoła posiada charakter pokutny (por. kan. 1250 i 1251 KPK)" – czytamy. Jak podkreślono w dekrecie, "święto to jest obchodzone uroczyście oraz jest okazją do organizowania licznych spotkań patriotycznych".
"Dlatego kierując się dobrem duchowym wiernych oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom duszpasterzy, udzielam zgodnie z kan. 87 par. 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim wiernym przebywającym w tym dniu na terenie diecezji tarnowskiej, dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych" – poinformowano.
Może Cię zainteresować: "Nawet część ministrantów już nie wróciła". Polacy przestają chodzić do Kościoła
Jednocześnie biskup Andrzej Jeż "zachęca wiernych do zastąpienia wstrzemięźliwości modlitwą w intencji pokoju na świecie". Dyspensy udzielił również m.in. metropolita warszawski – kard. Kazimierz Nycz.
Z uwagi na możliwość autonomicznego podejmowania decyzji przez zwierzchników poszczególnych regionów warto obserwować komunikaty publikowane na stronach diecezji i archidiecezji. Można się jednak spodziewać, że wszyscy duchowni w naszym kraju udzielą wiernym dyspensy na Święto Niepodległości.