Poruszająca wizyta Zełenskiego w odbitym Chersoniu. Kreml skomentował to w absurdalny sposób
- W ubiegłą środę minister obrony Rosji Siergiej Szojgu nakazał rosyjskim wojskom wycofanie się z Chersonia na wschodni brzeg Dniepru. To wielki sukces Ukraińców
- Decyzja ta zapadła po tygodniach ukraińskich postępów w kierunku miasta i wyścigu Rosji przy przesiedleniu ponad 100 000 jego mieszkańców
- Wyzwolone miasto w ostatnich godzinach odwiedził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski
- – Uważam, że trzeba tu być, aby pokazać wsparcie mieszkańcom Chersonia – mówił podczas tej wizyty
Ukraiński przywódca podczas tego spotkania podkreślał, że wyzwolenie Chersonia oznacza "początek końca" wojny z Rosją. – Ukraina "idzie do przodu" i jest gotowa do pokoju – powiedział żołnierzom i mieszkańcom.
Prezydent Ukrainy odwiedził wyzwolony Chersoń
– Wszyscy ryzykują, wojskowi ryzykują codziennie, ryzykują dziennikarze – tłumaczył Wołodymyr Zełenski pytany o to, dlaczego zdecydował się na przyjazd do miasta, choć mogło to być dla niego niebezpieczne.
– Uważam, że trzeba tu być, pokazać wsparcie mieszkańcom Chersonia. Aby nie tylko słyszeli, że mówimy, obiecujemy, ale realnie tu powracamy, podnosimy naszą flagę – przekonywał. –Także czysto po ludzku, chce się poczuć te emocje, energię. To jest ważne – wskazał.
Prezydent zażartował także, że przyjechał do Chersonia, bo "chciał arbuza". Jest to nawiązanie do lokalnie uprawianego owocu, który stał się popularnym symbolem oporu. Uroczystości z udziałem Zełenskiego towarzyszyło uroczyste odśpiewanie hymnu Ukrainy i wciągnięcie ukraińskiej flagi na maszt.
W odpowiedzi na wizytę Zełenskiego w Chersoniu Kreml przekazał, że... miasto jest częścią Rosji. – Pozostawiamy to bez komentarza – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. I dodał: "Wiecie, że to terytorium jest częścią Federacji Rosyjskiej".
Z kolei wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Gruszko powiedział, że Rosja nie zgodzi się na wycofanie wojsk jako warunek wstępny do rozmów pokojowych.– Takie warunki są nie do przyjęcia – oznajmił.
Kiedy zapadała decyzja Rosjan o wycofaniu się? W zeszłą środę minister obrony Rosji Siergiej Szojgu nakazał rosyjskim wojskom wycofanie się z Chersonia na wschodni brzeg Dniepru. Decyzja ta zapadła po tygodniach ukraińskich postępów w kierunku miasta i wyścigu Rosji przy przesiedleniu ponad 100 000 jego mieszkańców.
– Uratujemy życie naszych żołnierzy i zdolność bojową naszych jednostek. Trzymanie ich na prawym (zachodnim) brzegu jest daremne. Część z nich można wykorzystać na innych frontach – tłumaczył dowódca rosyjskich operacji w Ukrainie (tak Kreml nazywa tę wojnę), czyli generał Siergiej Surowikin.
Chersoń to jedyna stolica obwodu, którą siły rosyjskie zajęły podczas ponad ośmiomiesięcznej wojny.
Niestety, w Chersoniu nadal brakuje prądu, ponieważ Rosjanie zniszczyli słupy energetyczne. Mieszkańcom brakuje także żywności. Szef rady obwodu chersońskiego podkreślił, że niebawem do Chersonia mają trafić lekarstwa, a władze starają się, by wróciła tam także pomoc medyczna.