Słynny angielski piłkarz skrytykował Katar. Prawa człowieka ważniejsze niż piłka nożna
- Gary Lineker w programie BBC One skrytykował Katar
- To kolejny głos krytyki w stronę organizatorów mundialu 2022
- Angielski piłkarz mówił o łamaniu praw człowieka - zakazie homoseksualizmu, nieprzestrzeganiu praw kobiet i łamaniu praw pracowniczych
Były gwiazdor angielskiej piłki krytykuje Katar
Turniej w Katarze rozpoczął się niedzielnym spotkaniem gospodarzy z Ekwadorem. Zamiast transmisji spotkania widzowie BBC One w tym czasie mogli wysłuchać monologu słynnego angielskiego piłkarza, który wypunktował najważniejsze błędy dotyczące organizacji mundialu (i nie tylko) popełnione przez Katar. Gary Lineker nie przejmował się zdaniem swoich przełożonych i nie zostawił na organizatorach suchej nitki.
Legendarny przed laty piłkarz swój wywód rozpoczął od określenia mundialu 2022 "najbardziej kontrowersyjnymi mistrzostwami świata w historii".
– Katar został wybrany na gospodarza mundialu w 2010 r. i od początku zaczęły się kontrowersje – rozpoczął. Jego wypowiedzi mieli okazję posłuchać zaproszeni do studia Alan Shearer, Alex Scott i Walijczyk Ashley Williams.
Podkreślił, że w kraju, w którym organizowany jest turniej, łamane są podstawowe prawa człowieka. Mówił o tym, że homoseksualizm jest w Katarze nielegalny, a prawa kobiet właściwie nieprzestrzegane.
Poza tym poruszył wątek pracowników migrujących, którzy budowali stadiony, na których dziś bawią się Europejczycy i kibice z całego świata. Pracownicy ci mieli żyć w niewolniczych warunkach, a 7000 z nich miało ponieść śmierć w wyniku ciężkiej pracy.
– Na tym tle rozgrywany jest turniej, który będzie oglądany na całym świecie. Działacze FIFA powiedzieli, żeby trzymać się futbolu. Cóż, pewnie przez kilka minut porozmawiamy też o futbolu – grzmiał w studiu BBC One.
Eksperci w studiu BBC przyłączyli się do Linekera, by skrytykować FIFA i gospodarzy mundialu. Nie poświęcili czasu samej grze, bo i nie ona była w kontekście mundialu w Katarze najważniejsza.
Alan Shearer podkreślał błędy w organizacji popełnione przez Katar. – Przede wszystkim ogłoszono, że to zimowe mistrzostwa świata, klimatyzowane stadiony, klimatyzowane festyny kibiców i tak dalej. Trzy miesiące później ogłoszono, że pierwszy mecz mistrzostw świata został przeniesiony na dziś – podkreślił.
Walijczyk Ashley Williams odniósł się do łamania przez Katar praw człowieka i praw pracowniczych, szczególnie zamiatanego przez Katar pod dywan wątku niewolniczej pracy pracowników migracyjnych.
– Minęło 10 lat, zanim zobaczyliśmy jakiekolwiek zmiany w tym zakresie w zakresie poprawy warunków pracy i prawa pracy. Jedynym pozytywem jest to, że to międzynarodowe napięcie doprowadziło do pewnych reform – powiedział
Ofiary mundialu i łamanie praw człowieka
Już na kilkanaście miesięcy przed rozpoczęciem mundialu świat otrzymywał wstrząsające wiadomości dotyczące regularnego łamania praw człowieka w Katarze. Mowa o praktykach zbliżonych do niewolnictwa oraz wyzysku ludzi, którzy pracowali np. przy budowie stadionów.
Organizatorzy oficjalnie oczywiście nic nie potwierdzą, ale wg. nieoficjalnych źródeł w trakcie przygotowań do imprezy mogło zginąć nawet 7000 robotników. Te wstrząsające dane tylko potwierdzają, że wielu będących zamieszanych w organizację mundialu ma krew na rękach. Mundial 2022 obfituje w absurdy, które mogą zupełnie zepsuć kibicom ich wielkie święto. W naTemat.pl pisaliśmy już o 10 największych absurdach mundialu, a od tego czasu pojawiły się nowe. Wystarczy wspomnieć kibiców marznących na klimatyzowanych trybunach czy katarskich kibiców, którzy obrażeni na swoją przegraną wyszli ze stadionu w trakcie meczu.