Kto dołączy do Elona Muska i... Hitlera? Szanse na prestiżowy tytuł mają Zełenski i Putin
- Amerykański "Time" ukazuje się nieprzerwanie od 1923 roku i do dziś pozostaje jednym z najchętniej kupowanych periodyków w Stanach
- Od 1927 roku redakcja tygodnika przyznaje nagrodę "człowieka roku", zwracając w ten sposób uwagę na osobę, która miała znaczący wpływ na to, co działo się w minionych 12 miesiącach na świecie
- Kto dostanie tytuł Człowieka Roku tygodnika "Time"?
Czy Człowiek Roku musi być postacią powszechnie lubianą lub chociaż pozytywną? Nie zdaniem redaktorów "Time'a". I być może to właśnie dlatego - ze względu na fakt, że przyznają bodajże jedyną na świecie prestiżową nagrodę, która ma szanse wylądować w rękach "czarnego charakteru" budzi ona tak wielkie emocje.
Tym sposobem na okładce prestiżowego magazynu w przeszłości lądowały postaci takie jak Józef Stalin (w 1939 i 1942 roku), czy Ruhollah Chomejni (przywódca rewolucji w Iranie, która uczyniła z niego republikę islamską z surowym prawodawstwem) czy Adolf Hitler (zwyciężył w 1938 roku, jednak już wtedy wydawcy czasopisma zdecydowali się nie umieszczać jego podobizny na okładce po raz pierwszy i ostatni w historii nagrody.
Komputer i Lech Wałęsa
Oprócz konkretnych postaci, tygodnikowi zdarzało się też nagradzać bardziej abstrakcyjne idee, jak np. komputer w 1982 roku, gdy zaczynała się komputeryzacja miejsc pracy na szeroką skalę, czy zagrożoną ziemię w 1988 roku, gdy tematy ocieplenia klimatycznego i możliwej zagłady planety coraz częściej były podnoszone przez naukowców.
Dwa razy w historii tytuł trafił też w ręce Polaków - Lecha Wałęsy i to już w 1981, nie zaś 1989 roku i Jana Pawła II (1994).
Z kolei w ostatnich latach laureatami zostawali - w 2019 Greta Thunberg, zaś w 2020 Joe Biden wespół z Kamalą Harris. Zeszłoroczna okładka "Time'a" przypadła Elonowi Muskowi.
Kto zostanie Człowiekiem Roku tygodnika "Time"?
W tym roku redakcja zamieściła na swojej stronie ankietę dla czytelników. I choć dalej w w gremium redakcyjnym zapada decyzja co do przyznania tytułu Człowieka Roku, propozycje pokazują, kogo amerykańscy dziennikarze biorą pod uwagę.
Wśród typowanych postaci po raz kolejny pojawiła się Greta Thunberg i Elon Musk (tytuł nie jest powiem jednorazowy), ale też m.in. Donald Trump, Nancy Pelosi, nowy premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak, król Karol III, Serena Williams, piosenkarki Lizzo i Taylor Swift czy k-popowe grupy BlackPink i BTS.
Wśród typów redakcji są też protestujące Iranki (nagrodę dla nich popiera aż 90 proc. czytelników - przy każdej propozycji można zaznaczyć odpowiedź "tak" lub "nie").
Zełenski vs Putin
Emocje budzi natomiast fakt, że o tegoroczny tytuł Człowieka Roku tygodnika "Time" powalczą Wołodymy Zełenski, ale i Władimir Putin. Jak się można domyślić, czytelnicy chętnie widzieli by na okładce prezydenta walczącej Ukrainy, nie zaś Putina. I właśnie dlatego ostateczna decyzja musi pozostać w rękach redakcji - inaczej trudno byłoby utrzymać jej charakter.