Niecodzienna sytuacja podczas kontroli na lotnisku. W walizce znajdował się żywy kot
- W Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Johna F. Kennedy’ego w Nowym Jorku funkcjonariusze znaleźli kota w jednym z bagaży
- Właściciel bagażu stwierdził, że to nie jego zwierzę, a kot bezpiecznie wrócił do domu
Jak podaje NBC News, 16 listopada doszło do niecodziennej sytuacji w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Johna F. Kennedy’ego w Nowym Jorku. Nie jest to jednak pierwszy przypadek zaskakujących zawartości bagaży podróżujących.
Kot w bagażu podręcznym
Rzeczniczka amerykańskiej Administracji Bezpieczeństwa Transportu Lisa Farbstein poinformowała, że funkcjonariusze byli w szoku, gdy w bagażu znaleźli żywego kota "Bagaż rejestrowanym został poddany prześwietleniu za pomocą promieni rentgenowskich" - napisała na Twitterze, dołączając zdjęcie. Na fotografii widać ciało zwierzęcia zamkniętego w torbie.
Według relacji TSA, właściciel bagażu stwierdził, że zwierzę należy do innego mieszkańca jego domu. Nie ma więc pewności co do tego, czy podróżny wiedział o obecności kota w jego walizce. Zakłada się, że zwierzę mogło wejść do bagażu niezauważone. Lisa Farbstein zapewniła, że "kot wyszedł z torby cały i zdrowy, a następnie bezpiecznie wrócił do domu".
To nie pierwszy raz, kiedy funkcjonariusze portów lotniczych byli zaskoczeni zawartością bagaży podróżujących. Do innych przypadków możemy zaliczyć np. piłę łańcuchową skonfiskowaną w Nowym Orleanie czy pojemnik po dezodorancie pełen naboi, który został znaleziony w New Jersey.
Jak przewozić koty w samolocie?
Polskie Linie Lotnicze LOT na swojej stronie zaznaczają, że "czworonożni przyjaciele również zasługują na wyjątkową podróż". Jak dodają, na pokładach ich samolotów "każde zwierzę poczuje się jak VIP".
Według informacji LOT-u, zwierzęta można przewieźć na trzy sposoby: na pokładzie samolotu w transporterze, w luku bagażowym lub w luku bagażowym - jako cargo. Warto zaznaczyć, że miejsce przewozu pupila uzależnione jest od jego wagi, rodzaju i wielkości
Zwierzaka można zabrać na pokład samolotu, ale podczas podróży musi przebywać w specjalnym transporterze lub torbie do przewozu zwierząt. Waga zwierzęcia przewożonego w kabinie pasażerskiej wraz z pojemnikiem nie może przekroczyć ośmiu kilogramów.
Oprócz PLL LOT, do transportu zwierząt dopuszczają także linie lotnicze Lufthansa i AirFrance.