Prokuratura przesłuchuje dziennikarzy. Chodzi o publikacje na temat majątku Obajtka

Mateusz Przyborowski
30 listopada 2022, 10:37 • 1 minuta czytania
Prokuratura Okręgowa w Warszawie wzywa na przesłuchania dziennikarzy, którzy opisywali wątpliwości wokół majątku Daniela Obajtka. Oficjalnie nie wiadomo, z czyjej inicjatywy toczy się postępowanie, ale według "Gazety Wyborczej" ma stać za nim sam prezes Orlenu.
Daniel Obajtek w Krakowie, 18 listopada 2022 Fot. MAREK LASYK / REPORTER

O pokaźnym majątku Daniela Obajtka pisali m.in. dziennikarze "Newsweeka", "Gazety Wyborczej" i OKO.press. W ubiegłym roku głośno było na przykład o milionowej zniżce na 187-metrowy apartament, który prezes Orlenu kupił w Warszawie w 2018 roku.

Przypomnijmy: zamiast 12,5 tys. zł za metr kwadratowy Obajtek zapłacił jedynie 6,9 tys. zł.

Wszystko działo się dziewięć miesięcy po tym, jak Obajtek został prezesem Orlenu. W tym samym roku koncern został też sponsorem piłkarskiej akademii dewelopera, a wkrótce do grona sponsorów dołączyła również Energa.

Prokuratura wzywa dziennikarzy na przesłuchania ws. majątku Obajtka

Wezwanie z prokuratury otrzymała m.in. dziennikarka Wirtualnej Polski Bianka Mikołajewska. Przyznaje, że "sprawa jest bardzo dziwna".

– Prokuratura twierdzi wprawdzie, że śledztwo nie dotyczy działań dziennikarzy, ale wzywa nas jednak i chce badać nasze źródła informacji. Artykuł, w oparciu o który toczy się śledztwo, wskazuje na to, że śledczy chcieliby postawić zarzuty jakimś osobom, które miały rzekomo zdradzić informacje dotyczące pana Daniela Obajtka – mówi dziennikarka.

Jak dodaje, dziennikarze "mają pomóc znaleźć i ukarać te osoby". – To kuriozum – stwierdza Mikołajewska.

Na przesłuchanie wezwano także dziennikarzy "Gazety Wyborczej". Dziennik zapytał prokuraturę wprost, kto jest inicjatorem postępowania.

"Informuję, że postępowanie Prokuratury Okręgowej w Warszawie zainicjowane zostało zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Prowadzone jest ono o czyn z art. 266 par. 1 i 2 Kodeksu karnego. Aktualnie gromadzony jest materiał dowodowy".Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w WarszawieOdpowiedź na pytanie "Gazety Wyborczej" ws. wezwań dziennikarzy

To zemsta Daniela Obajtka?

Skrzyniarz nie zdradziła, kto złożył zawiadomienie w tej sprawie. Wspomniany przez nią artykuł z Kodeksu karnego pozwala natomiast ścigać i karać za ujawnienie lub wykorzystanie informacji objętej tajemnicą służbową lub zawodową.

Za taki czyn grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do dwóch lat. Jeśli robi to funkcjonariusz publiczny i ujawnia informację niejawną o klauzuli "zastrzeżone" lub "poufne", grozi nawet do trzech lat więzienia.

Według "GW" inicjatorem postępowania może być sam Daniel Obajtek. Według dziennika w przesłuchaniach, które już się odbyły, brał udział Paweł Zieliński, adwokat prezesa koncernu. On sam nie odpowiedział, dlaczego w nich uczestniczy. – Poruszone kwestie są objęte tajemnicą adwokacką – uciął temat Zieliński.

Mecenas Piotr Rogowski, pełnomocnik Agory, wydawcy "GW" całą sprawę nazwał "tajemniczym śledztwem prokuratury". – Prokuraturze trzeba przypomnieć, że ochrona dziennikarskich źródeł informacji stanowi jeden z podstawowych warunków wolności prasy i swobody dziennikarskiej wypowiedzi – stwierdził.

I dodał: – Europejski Trybunał Praw Człowieka wielokrotnie podkreślał, że bez pełnej ochrony tajemnicy dziennikarskiej, potencjalni informatorzy mediów byliby odstraszani od udzielania pomocy w informowaniu społeczeństwa o sprawach mających publiczne znaczenie.