Wyłoniono Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Dorośli często nie mają pojęcia, co znaczy
- "Essa" to Młodzieżowe Słowo Roku 2022
- "Odklejka" dostało nagrodę od jury za słowo najciekawsze pod kątem językowym
- Wśród nominacji pojawiło się słowo "onuca", którego używają nawet politycy w Sejmie
Młodzieżowe Słowo Roku 2022 - "Essa"
W połowie listopada konkursowe jury wybrało finałową dwudziestkę, spośród której internauci mieli wybrać zwycięzcę. Głosować można było przy pomocy formularza na stronie sjp.pwn.pl - głosowanie trwało od 15 do 30 listopada. 6 grudnia PWN ogłosiło wyniki tegorocznej edycji konkursu. To internauci zadecydowali, że Młodzieżowym Słowem Roku zostanie właśnie "essa". Jakie jest znaczenie tego słowa? To okrzyk radości, triumfu, sukcesu, wygranej. Manifestuje to, że coś nam się udało. Z drugiej strony jak angielskie "easy" może po prostu podkreślić, że jakaś rzecz przyszła nam łatwo, poradziliśmy sobie z sytuacją bez problemu.
Co najciekawsze słowo "essa" nie pojawiło się w ostatnim roku ani nawet latach. Już w 2013 roku było popularne w socjolekcie raperów. Używał go m.in. raper i właściciel wytwórni Stoprocent Wini(który miał je słyszeć na imprezach techno), a także raper Sobota (Michał Sobolewski), który w swoich kawałkach często używał słowa "essa", nie wyjaśniając, co dokładnie ono znaczy.
Z jakiegoś powodu w słowniku młodzieży to słowo pojawiło się akurat teraz. Być może jest to związane z rosnącą popularnością muzyki w gatunku rap. Przyznano również Nagrodę Jury, którą otrzymało słowo najciekawsze pod względem językowym według jurorów. Otrzymało ją słowo "odklejka" oznaczające stan oderwania od rzeczywistości lub osobę, która nie rozumie, co się dzieje, jest nieobecna myślami, "buja w obłokach".
Oto finałowa lista na młodzieżowe słowo roku:
- baza
- betoniarz
- cringe
- essa
- gigachad
- kto pytał?
- łymyn
- naura
- NPC
- odklejka
- onuca
- pokemon
- rel
- robi wrażenie
- siedemnaście
- sigma
- slay
- sus
- twoja stara/twój stary
- UwU
Onuca wśród "Młodzieżowych Słów Roku"
Zdecydowana większość słów, które znalazły się w finale, pochodzi z Internetu, zazwyczaj z TikToka czy serwisu Youtube. Wiele z tych wyrazów jest przekształceniem słów angielskich lub połączeniem ich z polskimi.
Niektóre wypromowali influencerzy, ale inne są nawiązaniem do bieżących wydarzeń politycznych. Kilka lat temu było to słowo "Julka", które było obraźliwym określeniem na nastolatkę o lewicowych, feministycznych poglądach. Było to związane z krytykowaniem strajku kobiet.
W tym roku przewodnim wydarzeniem politycznym jest oczywiście wojna w Ukrainie, a słowem, które się do niej odnosi, jest "onuca". Jak już pisaliśmy w naTemat.pl: onuca, inaczej też "ruska onuca", czyli osoba popierająca Rosję w wojnie z Ukrainą i usprawiedliwiająca działania agresora, a także działająca na korzyść reżimu.