Co z białymi świętami? Synoptycy mają coraz bardziej konkretne prognozy
- Synoptycy prezentują coraz nowsze prognozy, które zwiastują odwilż na chwilę przed świętami Bożego Narodzenia
- Według aktualnych raportów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej śnieg na święta pojawi się tylko w niektórych regionach Polski
Nowe mapy pogodowe Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, które zostały opracowane na podstawie prognoz średnioterminowych, wskazują, że tuż przed świętami w wielu regionach zrobi się naprawdę biało.
Synoptycy zaznaczają jednak, że aktualnie sytuacja pogodowa jest bardzo dynamiczna, a konkretne prognozy pogody mogą zmieniać się z dnia na dzień.
Pogoda na najbliższy tydzień
Nadchodzące dni przyniosą jeszcze sporo mrozu i śniegu, jednak na kilka dni przed świętami w całej Polsce zrobi się nieco cieplej. Nadchodzący odwilż ma się utrzymać do przyszłego piątku, 23 grudnia. Dzień przed Wigilią na południu i południowym wschodzie kraju temperatura może spać nieznacznie poniżej zera. Najzimniej będzie na Podhalu, gdzie w najcieplejszym momencie temperatury mają pokazać -8 stopni Celsjusza.
Ujemne temperatury będą pojawiać się w nocy. Dzień przed rozpoczęciem świąt w całym kraju mogą wystąpić minimalne opady śniegu i śniegu z deszczem, z czego na północy najprawdopodobniej pojawi się deszcz.
Czy będzie śnieg na święta Bożego Narodzenia?
W Wigilię mogą pojawić się opady śniegu, śniegu z deszczem i samego deszczu. Temperatura maksymalna będzie się wahać od -4 stopni w górach do 2 stopni Celsjusza nad morzem. Natomiast temperatura odczuwalna będzie znacznie niższa.
25 grudnia, w pierwszy dzień świąt od zachodniej strony kraju wkroczą masy ciepłego powietrza. Mróz pojawić się może jedynie na wschodnich i południowo-wschodnich regionach. Według wstępnych prognoz tego dnia na północy i w centrum wystąpi znaczne. Opadów mogą spodziewać się mieszkańcy województw zachodnio-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.
Drugi dzień Bożego Narodzenia przyniesie kontynuację świątecznej odwilży. W całym kraju pojawią się dodatnie temperatury. Wyjątkiem będzie Podkarpacie i Lubelszczyzna, gdzie termometry wskażą cyferki poniżej zera. Prognozowane są niewielkie opady deszczu.
Pogoda na sylwestra 2022
Wiele osób zastanawia się również jakiej pogody można spodziewać się w ostatnich dniach tego roku. Według wstępnych wyliczeń ośrodka pogodowego zarówno w ostatnim dniu starego roku, jak i w pierwszym 2023 roku, spodziewane są opady atmosferyczne, które mogą utrzymać się przez dłuższy czas. Nie jest jednak możliwe określenie ich rodzaju ani dokładnej wartości w odniesieniu do poszczególnych dni.
Ostatni tydzień grudnia przyniesie ujemną anomalię temperatury powietrza w wielu miejscach Polski. Taka sytuacja mogłaby oznaczać, że sylwester 2022 będzie chłodniejszy niż poprzednie. Wyjątkiem mają być południowo-wschodnie regiony kraju, gdzie synoptycy zapowiadają nieznacznie dodatnią anomalię temperatury powietrza.