Morawiecki coraz bardziej na cenzurowanym. Fatalny wynik rządu w najnowszym CBOS-ie

Natalia Kamińska
16 grudnia 2022, 14:57 • 1 minuta czytania
Sondaże nie są ostatnio łaskawe dla PiS. Nie inaczej jest w przypadku ocen samego rządu i Mateusza Morawieckiego. Nawet rządowy CBOS nie ma dla nich dobrych wieści.
Mateusz Morawiecki Fot. Olivier Matthys/Associated Press/East News

Z najnowszego sondażu CBOS wynika bowiem, że rząd Mateusza Morawieckiego może liczyć w grudniu na poparcie 28 proc. badanych (spadek 5 punktów proc.). Nie popiera go z kolei aż 44 proc. Polaków (w listopadzie było to 46 proc.). Obojętnych jest mu 20 proc. pytanych (było 23 proc.)., a 3 proc. nie ma zdania.


Rząd i Morawiecki z coraz mniejszym poparciem

Jeśli chodzi o pracę premiera, to dobrze ocenia go 34 proc. respondentów (o 2 punkty proc. mniej niż poprzednio), źle aż 56 proc. (wzrost o 3 punkty). 10 proc. nie ma zdania.

Polaków zapytano też, co sądzą tym, że to Morawiecki kieruje rządem. 33 proc. ankietowanych jest zadowolonych z tego faktu (spadek o 4 punkty procentowe). 54 proc. ocenia to negatywnie (wzrost o jeden punkt proc.). 13 proc. nie ma zdania (wzrost o 3 punkty proc.).

Tymczasem opozycja coraz lepiej wypada w sondażach. Jak informowaliśmy ostatnio w naTemat.pl, z sondażu przeprowadzonego przez Kantar Public w ramach Barometru Opinii wynika, że w grudniu wśród Polaków, którzy zadeklarowali gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu (67 proc. badanych), największe poparcie zdobyła Koalicja Obywatelska z wynikiem 32 procent (oznacza to wzrost o 4 punkty procentowe względem badania z listopada).

Opozycja coraz silniejsza w sondażach

Na drugim miejscu uplasowało się Prawo i Sprawiedliwość - zagłosowanie na partię rządzącą zadeklarowało 28 procent badanych (to spadek o dwa punkty procentowe). Podium zamyka Lewica z poparciem co dziesiątego Polaka (10 proc., to wzrost o 3 punkty procentowe), a na kolejnym miejscu jest Polska 2050 Szymona Hołowni z wynikiem 9 procent.

Z sondażu wynika także, że do Sejmu dostałaby się jeszcze Konfederacja z wynikiem 5 procent (wzrost poparcia o 1 punkt procentowy względem listopada). Progu wyborczego nie przekroczyłyby natomiast PSL z 2 procent poparcia (spadek o 2 punkty procentowe), Kukiz'15, Porozumienie oraz AgroUnia (wszystkie po 1 proc. głosów).

Co ciekawe, ten niewychylny sondaż Kantar Public szybko próbowano przykryć badaniem CBOS, z którego wynikało, że Prawo i Sprawiedliwość i jego koalicjanci (Solidarna Polska i Partia Republikańska) mogą liczyć na 31 proc. głosów (spadek o 3 proc.).

Na drugim miejscu w sondażu CBOS znalazła się Koalicja Obywatelska z poparciem na poziomie 21 proc. (wzrost o 1 pp.), a podium zamyka Polska 2050 z wynikiem 11 proc. (również wzrost o 1 pp.) Czwarte miejsce zajęła Konfederacja (6 proc., tak samo było w listopadzie). To jednocześnie ostatnie ugrupowanie, którego przedstawiciele wprowadziliby swoich przedstawicieli do Sejmu.

Pozostałe, w tym Lewica czy PSL – Koalicja Polska, znalazłyby się poniżej progu wyborczego. Według państwowego ośrodka chęć oddania głosu na oba ugrupowania zadeklarowało po 4 proc. ankietowanych (w przypadku Lewicy notowania nie zmieniły się, a ludowcy zyskali 1 pp.). Bez mian, czyli na poziomie 1 proc., pozostało poparcie dla Kukiz'15.