O białych świętach jednak możemy zapomnieć? Znamy prognozę pogody do Wigilii
- Na pogodę końca grudnia największy wpływ będzie miał silny wyż Kaspar, który rozciąga się nad Europą od wybrzeży Afryki Północnej po Zatokę Fińską
- Idzie do nas duże ocieplenie, które odczuwać będziemy już we wtorek 20 grudnia
- Im bliżej Wigilii, tym cieplej. W najcieplejszym regionie Polski w święta ma być nawet 11 stopni Celsjusza na plusie
Prognoza pogody na Boże Narodzenie 2022: Będzie ciepło i mokro
Pogoda w Polsce jest kształtowana przez rozległy i silny wyż Kaspar, który rozciąga się nad Europą od wybrzeży Afryki Północnej po Zatokę Fińską. Nad naszym krajem jeszcze zalega zimne powietrze pochodzenia arktycznego, jednak nie oznacza to, że utrzyma ono mróz i śnieg.
We wtorek 20 grudnia nastąpi przełom, temperatura będzie coraz wyższa, a jeśli będziemy mogli liczyć na opady, będą to opady deszczu. Jak mówił w TVN Meteo Tomasz Wasilewski, na zachodzie Europy jest "wielka strefa zachmurzenia".
Chmury przesuwają się w kierunku północno-wschodnim znad Atlantyku. Nadchodzący niż będzie powodował zmiany pogody w najbliższych dniach. Oczekiwać możemy napływu najcieplejszego powietrza nad Polskę i do naszej części Europy.
Jak natomiast podaje IMGW, drugim sprawcą wyraźnego ochłodzenia był do tej pory wyż, który nad Polskę płynął z granicy Polski i Niemiec. To za jego sprawą do tej pory w niektórych regionach Polski mogliśmy liczyć na prawdziwie zimową temperaturę dochodzącą do - 12 stopni.
Wyż wkrótce ustąpi, przesuwając się w kierunku wschodnim, a wraz z jego odejściem temperatura wzrośnie. Dzięki temu od wtorku możemy spodziewać się znaczącego ocieplenia i topnienia pokrywy śnieżnej. W niektórych miejscach Polski temperatura wzrośnie nawet o 7 stopni.
Wigilia i święta bez śniegu
Wszyscy, którzy spodziewali się białej i mroźnej aury, poczują się rozczarowani. Temperatura, która od wtorku wzrośnie maksymalnie do 7 stopni Celsjusza, 23 grudnia wyniesie w najcieplejszych miejscach kraju już 10 stopni. W Wigilię temperatura na południu naszego kraju wyniesie nawet 11 stopni. W centrum możemy spodziewać się 8-9 stopni. Tak będzie na Mazowszu.
Na Suwalszczyźnie czy Podlasiu temperatura będzie tradycyjnie najniższa. Możemy spodziewać się 3 lub 4 stopni Celsjusza. Jak podkreślał synoptyk TVN Meteo związane to będzie ze zmianą cyrkulacji i z napływem bardzo ciepłego powietrza ze strony południowo-zachodniej do Polski.
Podobne warunki pogodowe panowały w grudniu 2021 roku. Wtedy także święta były ciepłe i mokre. Prognoza pogody może jeszcze nieznacznie się zmienić, ale faktem jest, że od 20 grudnia temperatura będzie rosła w zawrotnym tempie.
Pokrywa śnieżna, która przez ostatnie dni miała szansę się zachować, teraz stopnieje, zostawiając nam na święta pluchę. Zamiast białych Świąt czekają nas raczej szare z opadami deszczu i wilgocią.