Polaków zapytano o stan sądownictwa za czasów Ziobry. Nawet wyborcy PiS nie mieli litości
- Premier Morawiecki w rozmowie z tygodnikiem "Sieci" skrajnie negatywnie ocenił stan polskiego sądownictwa za czasów Ziobry
- Użył stwierdzenia, że polskie sądownictwo "jest w stanie półzapaści"
- Zgadza się z tym 87 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy
Pracownia United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski zapytała Polaków, czy zgadzają się z opinią premiera Mateusza Morawieckiego, zgodnie z którą: "sądownictwo zostało doprowadzone do stanu półzapaści".
75,7 proc. ankietowanych Polaków zgadza się z krytyczną oceną premiera. Wśród nich 46,9 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie tak", 28,8 proc. - "raczej tak". 8,6 proc. nie było w stanie jednoznacznie powiedzieć i udzielało odpowiedzi "raczej się nie zgadzam", 3,8 proc. - "zdecydowanie się nie zgadzam".
Najbardziej jednak zaskakują odpowiedzi wyborców Zjednoczonej Prawicy, którzy raczej wykazują się stałym poparciem dla członków wybranej przez nich partii. Tym razem nawet zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości okazali się dla Zbigniewa Ziobry bezlitośni.
Aż 87 proc. wyborców PiS i Zjednoczonej Prawicy na pytanie: "czy sądownictwo zostało doprowadzone do stanu półzapaści", odpowiedziało potwierdzeniem. 65 proc. udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie tak", 22 proc. stwierdziło, że "raczej tak".
Tym samym zgodzili się ze stwierdzeniem Mateusza Morawieckiego, który w wywiadzie wskazał, co uważa o stanie polskiego sądownictwa. – Większego chaosu i kłopotów, niż mamy obecnie w sądownictwie, już chyba mieć nie możemy – stwierdził premier, by za chwilę określić stan sądownictwa właśnie jako "stan półzapaści".
Niezdecydowani partyjnie i tak zgadzają się z Morawieckim
Tylko 7 proc. wyborców PiS i Zjednoczonej Prawicy nie podziela opinii Morawieckiego (2 proc. udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie nie", 5 proc. - "raczej nie"). Warto zauważyć, że z premierem zgadzają się także obywatele, których można określić jako wyborców niczyich, bo jeszcze nie zdecydowali, na kogo zagłosują.
Z opinią premiera zgadza się 79 proc. badanych spośród nich, 60 proc. odpowiedziało na pytanie zadane w ankiecie "zdecydowanie tak", 19 proc. - "raczej tak". Zdecydowanie nie zgadza się z nią 11 proc. z nich, odpowiedzi "raczej nie" udzieliło 3 proc., 7 proc. nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie. Przypomnijmy, że reforma wymiaru sprawiedliwości realizowana przez rząd PiS przysporzyła Polsce sporo problemów. Jednym z nich jest zablokowanie przez Komisję Europejską wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy.
Przedstawiając obywatelom swój plan na reformę, Zbigniew Ziobro podkreślał, że sądownictwo działające dobrze, sprawnie, szybko i blisko ludzi jest warunkiem dobrze funkcjonującego, demokratycznego państwa. Dzisiaj większość Polaków uważa jego działania za niepowodzenie.