Który z polityków wywarł na nas najgorsze wrażenie w 2022 roku? Polacy zdecydowali
- Polacy w jednym z ostatnich sondaży przed końcem roku wskazali polityków, którzy ich zdaniem zrobili na nich najgorsze wrażenie w tym roku
- Na podium znaleźli się zarówno politycy rządzącej Zjednoczonej Prawicy, jak i lider największej partii opozycyjnej
Sondaż dla WP wykonała pracownia United Surveys. "Który polityk zrobił na Panu/Pani najgorsze wrażenie i był Pana/Pani zdaniem najgorszy w 2022 roku?" - takie pytanie zadano ankietowanym.
Polacy wybrali polityków, którzy zrobili na nich najgorsze wrażenie
Na podium są liderzy dwóch największych partii w Polsce, czyli Jarosław Kaczyński i Donald Tusk. Otrzymali odpowiednio 28,1 proc. i 26,4 proc. wskazań. Jak podkreśla WP, oznacza to, że prezes PiS wyprzedził Donalda Tuska o zaledwie 1,7 punktu procentowego.
Na trzecim miejscu znalazł się szef MS Zbigniew Ziobro, który otrzymał 11,4 proc. wskazań. Z kolei premiera Mateusza Morawieckiego wybrało 9,7 proc. pytanych.
Na kolejnych miejscach w tym zestawieniu znaleźli się: wicepremier Jacek Sasin (4,9 proc.), marszałek Senatu Tomasz Grodzki (3,5 proc.) i marszałek Sejmu Elżbieta Witek (2,6 proc.).
Powody do zadowolenia może mieć za to prezydent RP. Andrzeja Dudę wybrało jedynie 1,9 proc. pytanych. "Powyżej jednego procenta wskazań mieli też jeszcze Rafał Trzaskowski (1,2 proc.) i Szymon Hołownia (1,1 proc.)" - czytamy na stronie WP.
Poniżej jednego procenta wskazań mieli za to: Włodzimierz Czarzasty (0,8 proc.), Władysław Kosiniak-Kamysz (0,3 proc.) i Robert Biedroń (0,3 proc.). Nikt nie wybrał za to Krzysztofa Bosaka i Adriana Zandberga. Na powyżej zadane pytanie "nie wiem" odpowiedziało 7,8 proc. Polaków.
Sondaż wykonano w dniach 16-18 grudnia mieszaną metodą CATI i CAWI na próbie 1000 osób.
Dodajmy, że w ostatnich dniach sondażownia Kantar opublikowała wyniki badania na temat prognoz Polaków dotyczących wyborów w 2023 roku.
Jak rozkładają się sympatie polityczne Polaków?
Z badania wynika, że granica między Prawem i Sprawiedliwością a opozycją jest minimalna. Wynosi zaledwie 4 punkty procentowe, bo na zwycięstwo PiS postawiło 33 proc. ankietowanych, a na wygraną opozycji 29 proc.
Wyborcy Prawa i Sprawiedliwości są bardziej przekonani o tym, że to ich frakcja wygra w przyszłym roku po raz kolejny. Takie zdanie wyraziło 86 proc. elektoratu partii.
W przypadku Platformy Obywatelskiej 74 proc. zwolenników tego ugrupowania wierzy w wyborczy sukces opozycji. Wśród wyborców Polski 2050 i PSL to 48 proc. pytanych. Wśród wyborców Lewicy przekonanie takie panuje wśród 41 proc. badanych, a w przypadku sympatyków Konfederacji, to zaledwie 26 proc.