Jan Ludwiczak nie żyje. Przewodniczący Solidarności w kopalni Wujek miał 86 lat
- W środę zmarł Jan Ludwiczak. To w jego obronie w 1981 roku górnicy kopalni Wujek zaczęli strajk
- Pogrzeb Ludwiczaka zaplanowano na najbliższą sobotę. Msza żałobna odbędzie się w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Św. w Katowicach-Brynowie, nieopodal kopalni Wujek
Zmarł Jan Ludwiczak
Jan Ludwiczak zmarł w środę. Jego pogrzeb zaplanowano na najbliższą sobotę. Po mszy w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Św. w Katowicach-Brynowie, nieopodal kopalni Wujek. Pochówek nastąpi na cmentarzu w katowickiej dzielnicy Panewniki.
Jan Ludwiczak był jednym z najważniejszych nazwisk strajku w kopalni Wujek w 1981 roku, chociaż nie brał w nim czynnego udziału, ale to on stał się niejako jego inicjatorem. To w jego obronie, gdy został zatrzymany przez milicję w noc wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, w kopalni wybuchł strajk, zakończony pacyfikacją i śmiercią dziewięciu górników.
"To do domu Jana Ludwiczaka w nocy z 12 na 13 grudnia wkroczyła Milicja Obywatelska, aresztowała go, a przybyłych na pomoc górników pobito. To wtedy właśnie przelała się pierwsza krew stanu wojennego" – napisał dyrektor katowickiego Centrum Robert Ciupa.
Gdy informacja o zatrzymaniu Ludwiczaka i pobiciu górników przez milicję dotarła do kopalni, rozpoczął się strajk. Zwolnienie zatrzymanego, a następnie internowanego przewodniczącego było jednym z postulatów górników.
W kopalni Wujek pracował do emerytury
Ludwiczak w katowickiej kopalni Wujek pracował od 1965 r. aż do emerytury w 1990 r. We wrześniu 1980 r. był wiceprzewodniczącym Komitetu Założycielskiego NSZZ Solidarność, a potem przewodniczącym zakładowej "S". Został internowany po zatrzymaniu w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Przebywał w Ośrodkach Odosobnienia w Jastrzębiu-Szerokiej, Uhercach, Załężu k. Rzeszowa, Nowym Łupkowie i Katowicach. Był uczestnikiem buntu internowanych w Załężu i pięciodniowej głodówki w Uhercach. W latach 1990-1992 należał do NSZZ Solidarność 80. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (w 2007 r.) i Krzyżem Wolności i Solidarności (w 2015 r.).