Marzy ci się miska aromatycznej zupy pho? Jej smak to czysta poezja [PRZEPIS]

Joanna Stawczyk
14 marca 2023, 13:40 • 1 minuta czytania
Zupa pho potrafi skutecznie uleczyć kaca i rozgrzać w chłodny wieczór. Do tego jest lekkostrawna i w zależności od użytych dodatków może być super dietetyczna. Ta z przepisu Daniela Brzezińskiego z kanału UMAMI to prawdziwy sztos. Fuzja egzotycznych smaków sprawia, że od samego zapachu aż ślinka cieknie.
Przepis na wietnamską zupę PHO. Zakochasz się w tym egzotycznym smaku Fot. YouTube.com / @UMAMI

Przepis na wietnamską zupę pho. Zakochasz się w tym egzotycznym smaku

Ulubienica streetfoodowych festiwali. Jak zrobić genialną, wietnamską zupę pho? Kuchnia azjatycka nie istnieje bez tej potrawy. Domowa wersja legendarnej, wietnamskiej zupy nie będzie skomplikowana w przygotowaniu.

Zanim jednak pojedziesz na zakupy i rozpoczniesz pichcenie, pamiętaj, żeby wyposażyć się w duży garnek i odrobinę cierpliwości. Receptura nie jest trudna, ale każdy dobry bulion potrzebuje czasu, aby wydobyć z siebie głębię smaku. Pho można zrobić zarówno w wersji wegetariańskiej, jak i wegańskiej, natomiast ja zaprezentuję wam przepis na to w pełni tradycyjnej, którego podstawą jest mięsny, długo gotowany na kościach wołowych i szpondrze, aromatyczny wywar.

Ważne, żeby gotować go powoli, aby bulion nie zrobił się mętny. Wszystkie dodatki, które pojawią się w zupie, są łatwo dostępne w większych, dobrze wyposażonych marketach albo sklepie z azjatyckimi produktami.

Bulion:

Przyprawy w całości:

Dodatki:

ETAP 1) Nastaw 4 litry wrzątku, a następnie wrzuć kości i szponder. Gotuj ok. 15 minut, po czym wylej zagotowaną wodę, umyj garnek i opłucz dokładnie wodą kości i mięso. 

ETAP 2) Ponownie nastaw 4 litry wody, ale tym razem gotuj wywar już na samych kościach, bez szpondru. Dodaj kostkę bulionową, sos rybny, sól, cukier. Imbir i cebulę pokrój na mniejsze kawałki i "spal" na patelni tak jak do rosołu. 

ETAP 3)  Po godzinie na tej samej suchej patelni podpraż przez kilka minut przyprawy: anyż, cynamon, goździki, nasiona kolendry i kmin. Jak wystarczająco uwolnią swój zapach, wrzuć je do bulionu. Potem dodaj szponder wołowy i białe części dymek. Zostaw na małym ogniu do gotowania pod przykrywką na ok. 4 godziny.

ETAP 4) Po tym czasie sprawdź, ile bulionu wyparowało. W razie potrzeby dolej 500 ml albo litr. Zostaw na kolejną godzinę. 

ETAP 5) W tym czasie możesz zająć się przygotowaniem dodatków. Pokrój w cieniutkie plastry mięso i przed samym podawaniem zupy wrzuć je na gorącego WOK-a do podsmażenia przez chwilę albo do sparzenia wrzątkiem do miękkości. W wersji bez mięsa możesz użyć np. tofu. Posiekaj świeże zioła, chilli i cebulkę. Pokrój limonki w ćwiartki. Makaron ryżowy zalej ugotuj na 2 minuty przed nalewaniem zupy.

Do podania daj do miski wszystko to, co przygotowałeś, zalej wrzącą zupą i posyp solidną porcją kolendry i dymki. Musi być bardzo gorąca, bo wtedy smakuje najlepiej. Wyciśnij sok z limonki i ewentualnie posyp szczyptą sezamu. Najlepiej jeść łyżką, wspomagając się pałeczkami. Zajadaj się tym klasykiem kuchni wietnamskiej do woli! G-E-N-I-A-L-N-A!