Zarywacie noce? Naukowcy ostrzegają: Jedna bezsenna noc postarza mózg o rok
- Przy badaniach pracował zespół naukowców z Niemiec, Danii, Szwajcarii, USA i Chin
- Pacjenci, którzy uczestniczyli w projekcie wykazali, że im mniej śpią, tym ich mózg jest w gorszej kondycji
- Stan mózgów rekordzistów, którzy nie spali około doby prezentował się jak mózgi osób starszych o około 1-2 lat
Wyniki przełomowych badań zostały opublikowane w czasopiśmie branżowym "Journal of Neuroscience". Naukowcy z międzynarodowego zespołu przeprowadzili projekt na 134 osobach w wieku około 25 lat. Każda z nich została poddana próbie, podczas której czas na sen był znacząco różny. Później badacze sprawdzali, w jakiej formie jest organ, porównując go do stanu sprzed testu.
Wyniki badań wykazały, że już jedna bezsenna noc wpływa na postarzenie mózgu średnio o rok do dwóch lat.
"Konsekwentnie obserwowaliśmy, że całkowite pozbawienie snu zwiększa wiek mózgu o 1-2 lata" w porównaniu do wieku zmierzonego przed bezsenną nocą" - czytamy w raporcie z badania. Naukowcy zaznaczają jednak, że mózgi badanych się regenerowały, a skutki nieprzespanych nocy nie były jednak trwałe.
"Co ciekawe, po jednej nocy regenerującego snu wiek mózgu nie różnił się od stanu wyjściowego" – zauważyli badacze.
Bez snu nie ma zdrowia
O tym, że sen jest kluczowym filarem zdrowia, pisaliśmy już w naTemat. Ilość i jakość snu mają wpływ na odporność, układ krążenia czy funkcje poznawcze.
Liczy się także nie tylko ilość, ale też jakość snu. Oprócz optymalnego czasu na sen równie istotna jest jakość i higiena snu, więc to, w jakiej wielkości pomieszczeniu się śpi, jak doświetlonym oraz tym jakie jest wokół powietrze. Eksperci radzą, by osoby, które regularnie się nie wysypiają, zastanowiły się, dlaczego tak jest oraz wprowadziły proste zmiany, które poprawią ich jakość snu. To z kolei przełoży się na lepsze samopoczucie, wzmocni koncentrację i funkcje poznawcze mózgu.
Jakość snu poprawić może między innymi budzenie się i zasypianie mniej więcej o tej samej porze każdego dnia, nawet w weekendy i dni wolne. Ogólnie rzecz biorąc, najzdrowsze jest czuwanie przez większość godzin dziennych, a spanie, gdy jest noc.
Zalecana ilość snu w zależności od wieku:
- niemowlęta od 0 do 3 miesięcy - 14-17 godzin snu
- dzieci od 4 do 11 miesięcy - 12-15 godzin snu
- dzieci od 1 do 2 lat - 11-14 godzin snu
- dzieci od 3 do 5 lat - 10-13 godzin snu
- uczniowie w wieku od 6 do 13 lat - 9-11 godzin snu
- młodzież w wieku od 14 do 17 lat - 8-10 godzin snu
- młodzi dorośli od 18 do 25 lat - 7-9 godzin snu
- dorośli od 26 do 64 lat - 7-9 godzin snu
- seniorzy powyżej 64. roku życia - 7-8 godzin snu
Snu nie poprawia także korzystanie z urządzeń wyposażonych w ekrany. Wynika to z faktu, że podczas użytkowania smartfona w łóżku przed zaśnięciem wystawiamy się na działanie tzw. niebieskiego światła. To zaburza z kolei wydzielanie melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za regulację dobowego cyklu sen-czuwanie.
Eksperci zalecają nie tylko wyciszenie telefonu na noc, ale najlepiej jego wyłączenie i schowanie w takim miejscu, by nie mieć go "pod ręką".