Sondaż: Co Polacy myślą o refundacji in vitro? Odpowiedź jest prawie jednoznaczna
- W sondażu United Surveys Polacy odpowiadali na pytanie, czy zabiegi in vitro powinny być dofinansowane przez budżet państwa
- Ponad 60 proc. ankietowanych stwierdziło, że program in vitro powinien być refundowany, 25 proc. badanych jest temu przeciwnych
- Możliwość państwowego dofinansowania zabiegów in vitro zostało zniesione w 2016 roku
W najnowszym sondażu United Surveys przygotowanym dla RMF RM i "Dziennika Gazety Prawnej" ankietowani odpowiedzieli, czy zabiegi in vitro powinny być dofinansowane przez budżet państwa. Wyniki tego sondażu mogą być kłopotliwe dla Prawa i Sprawiedliwości, bowiem to obóz rządzący zniósł możliwość państwowego dofinansowania zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego.
Ponad 60 proc. badanych Polaków opowiada się za refundacją programu in vitro
65,6 proc. ankietowanych sądzi, że in vitro powinno być dofinansowywane z budżetu państwa, z czego 36,9 proc. badanych wskazało, że "zdecydowanie tak". Odpowiedź "raczej tak" wybrało 28,7 proc. respondentów.
12,2 proc. badanych stwierdziło, że jest zdecydowanie przeciwnych wsparciu państwa dla programu in vitro, natomiast 12,8 proc. zaznaczyło odpowiedź "raczej nie". Zdania w tej sprawie nie ma 9,5 proc. respondentów.
Co więcej, grupą, która zdecydowanie popiera dofinansowanie zabiegu in vitro, są osoby w wieku 18-29 lat. 100 proc. z nich popiera dofinansowanie zabiegu z budżetu państwa.
Jeśli chodzi zaś o preferencje wyborcze, to w grupie zwolenników obozu rządzącego za partycypacją finansową budżetu państwa w zabiegach in vitro opowiada się 44 proc. ankietowanych, przeciwnych jest 37 proc., a 18 proc. nie ma zdania. Bardziej jednoznaczni w ocenie są wyborcy opozycji - 83 proc. głosów "za".
"Tak dla in vitro" projekt polityków Platformy Obywatelskiej
W 2016 roku rząd Prawa i Sprawiedliwości zniósł możliwość państwowego dofinansowania zabiegów in vitro. – Nie zabraniamy in vitro, ale nie stać nas na finansowanie tego programu z budżetu państwa – mówiła ówczesna rzeczniczka rządu Elżbieta Witek
18 listopada ubiegłego roku społeczny komitet "Tak dla in vitro" rozpoczął pracę i zbieranie podpisów pod projektem obywatelskim, który zakłada przywrócenie refundacji leczenia niepłodności, w tym zapłodnienia pozaustrojowego.
W ubiegłym tygodniu posłowie Platformy Obywatelskiej przekazali, że pod obywatelskim projektem inicjatywy ustawodawczej "Tak dla in vitro" zebrano już ponad 300 tys. podpisów. Jeszcze w marcu projekt ma zostać złożony w Sejmie.
Coraz więcej samorządów decyduje się na dofinansowywanie in vitro
Miasta i samorządy wspierają pary starające się o dziecko oferując dofinansowanie.W zależności od miejscowości wysokość dofinansowania może wynosić od 50% do nawet 80% kosztów leczenia metodą in vitro.
Do miast, które wspierają mieszkańców chcących skorzystać z metody zapłodnienia pozaustrojowego należą m.in. Gdańsk, Chojnice, Kołobrzeg, Warszawa, Wrocław czy Kołobrzeg.