Koszmarna długoterminowa prognoza pogody na kwiecień. Lepiej nie chować jeszcze zimowych ubrań
- Średnia temperatura w kwietniu nie przekroczy 15 stopni
- Nad ranem i w nocy można spodziewać się przymrozków
- Najzimniejszy będzie początek i środek kwietnia
Ostatni "ciepły kwiecień" miał miejsce w 2018 roku - termometry wskazywały wtedy temperaturę o 4 stopnie wyższą od normy. Od tamtej pory każdy kwiecień był zimny. Teraz trzeci rok z rzędu czeka nas Wielkanoc w grubych płaszczach.
Zgodnie z modelem Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody tegoroczny kwiecień będzie chłodniejszy od tego samego okresu w latach 1991-2020. Mapy Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW wskazują, że czeka nas najzimniejszy kwiecień od lat.
Pierwsze dni kwietnia 2023 są idealną zapowiedzią tego, co czeka nas w pogodzie w najbliższych tygodniach. Początek kwietnia będzie najchłodniejszą częścią miesiąca. Później zacznie się ocieplać, ale z prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że choć będą się zdarzały cieplejsze dni, to średnia temperatura w kwietniu nie przekroczy 15 stopni.
Z długoterminowych prognoz pogody wynika, że letnie buty będziemy musieli jeszcze odłożyć. Co więcej, lepiej nie zmieniać opon na letnie i zaopatrzyć się w rękawiczki i skrobaczkę, ponieważ nocą i nad ranem mogą panować przymrozki.
"Niektóre modele pokazują, że nocami w drugiej połowie przyszłego tygodnia temperatura na nizinach spadać może do nawet -8 stopni. W górach mróz sięgać miałby -14 stopni Celsjusza" – czytamy na portalu Fanipogody.pl.
Prawdopodobieństwo wystąpienia przymrozków w pierwszej dekadzie kwietnia w rejonach podgórskich oszacowano na 78 proc. Ponadto na wybrzeżu może wystąpić silny wiatr, przed którym w swoim komunikacie ostrzega IMGW.
W południowo-zachodniej części kraju na obszarach wyżynnych i górskich zapowiadane są opady śniegu. Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano dla powiatów: lubańskiego, lwóweckiego, karkonoskiego, Jelenia Góra, kamiennogórskiego, wałbrzyskiego i kłodzkiego.
Na wschodzie i w centrum kraju zapowiadane są gwałtowne burze. Wyładowania atmosferyczne będą przemieszczać się z zachodu na wschód. Może pojawić się drobny grad i porywy wiatru do 65 km/h.
Długoterminowa pogoda na kwiecień:
- 3-9 kwietnia: od -1 do 4 st. C;
- 10-16 kwietnia: od 3 do 7 st. C;
- 17-23 kwietnia: od 5 do 10 st. C;
- 24-30 kwietnia: od 7 do 11 st. C.
Prognozy pogody są orientacyjne, ukazują średnie temperatury dla całego kraju.
Przyczyną niskich temperatur w kwietniu 2023 są nadciągające z północy potężne wyże, które ściągną do Polski znad Arktyki zimne masy powietrza. Ten prąd będzie rzutował na pogodę w całej centralnej i wschodniej Europie.
Zjawisko to jest nazywane przez meteorologów "blokadą cyrkulacji strefowej", ponieważ ciepłe fronty znad Atlantyku nie będą mogły wędrować z zachodu na wschód. Zamiast tego nad Polską zawiśnie zimne powietrze ze Skandynawii i Rosji.
Czytaj także: https://natemat.pl/417892,3-najwieksze-mity-nt-zmian-klimatu