Kim jest Stanisław Witek, mąż marszałek Sejmu, który od dwóch lat ma leżeć na OIOM-ie?

Daria Siemion
06 kwietnia 2023, 14:57 • 1 minuta czytania
Media donoszą, że Stanisław Witek, mąż marszałek Sejmu Elżbiety Witek od dwóch lat ma blokować miejsce na legnickim OIOM-ie. Wcześniej pracował jako nauczyciel, a za komuny siedział w więzieniu. Kim jest i co o nim wiadomo?
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, żona Stanisława Witka fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Stanisław Witek pracował jako nauczyciel

Stanisław Witek urodził się 13 grudnia 1952 w Jaworze. Na studia wyjechał do oddalonego o 70 km Wrocławia, gdzie został absolwentem Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego.


Po ukończeniu studiów 25-letni Witek wrócił do rodzinnej miejscowości. W latach 1977-1983 pracował jako wychowawca w Państwowym Zakładzie Wychowawczym w Jaworze. Nauczał też historii w Szkole Podstawowej w dolnośląskich Paszowicach.

Stanisław Witek w październiku 1980 roku został członkiem Komitetu Założycielskiego "S" pracowników Oświaty i Wychowania. Organizacja do dziś skupia nauczycieli zrzeszonych w Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym "Solidarność”.

Mąż Elżbiety Witek był opozycjonistą

Mąż Elżbiety Witek angażował się w działalność opozycyjną. Od wybuchu stanu wojennego zajmował się kolportażem nielegalnych gazet i ulotek. Brał też udział w akcjach plakatowych i protestach.

Za podziemną działalność Witka wielokrotnie zatrzymywano. Po raz pierwszy miało to miejsce 3 września 1982, gdy uczestniczył w antyrządowych manifestacjach w Legnicy. Skazano go wtedy na 3 miesiące pozbawienia wolności.

Stanisława Witka początkowo przetrzymywano w Areszcie Śledczym w Świdnicy, następnie w Zakładzie Karnym we Wrocławiu. Zgodnie z postanowieniem sądu zwolniono go z odbywania kary w grudniu 1982 roku.

Za działalność opozycyjną Stanisława Witka w 2009 roku odznaczono Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, a w 2016 roku nadano mu Krzyż Wolności i Solidarności. W 2002 roku wyróżniono go Złotą Odznaką Sekcji Krajowej OiW "S".

Witek angażował się w lokalną politykę

Mąż marszałek Sejmu, podobnie jak ona, był zaangażowany w politykę. W 2018 roku został radnym powiatu jaworskiego. W wyborach samorządowych uzyskał 11,63 proc. wszystkich głosów w okręgu. Jego mandat wygasł.

Przypomnijmy, że żona Stanisława Witka, Elżbieta Witek w latach 2002-2005 zasiadała w jaworskiej radzie miejskiej, a w 2002 roku bez efektu startowała na urząd burmistrza. W 2005 została wybrana na posłankę.

W 2015 roku została rzecznikiem prasowym PiS, a w listopadzie 2019 roku wybrano ją na marszałka Sejmu. Według danych zawartych w portalu Mam Prawo Wiedzieć, ma 96,1 proc. obecności na kluczowych głosowaniach i 100 proc. zgodność z linią klubu.

Mąż marszałek Sejmu ma z nią dwie córki

Stanisław Witek poznał swoją przyszłą żonę Elżbietę Zbanuch (panieńskie nazwisko) jeszcze w dzieciństwie. Miał wpaść małej Elżbiecie w oko, gdy pod koniec podstawówki odwiedzał jej starszą siostrę. Stanisław został jej narzeczonym, a kilka lat później mężem.

Para pobrała się w 1980 roku. Małżeństwo ma dwie córki: urodzoną w 1988 roku Martę i urodzoną 3 lata później Gabrielę. Obie córki poszły w ślady rodziców - starsza jest nauczycielką, a młodsza – przedszkolanką.

Z oświadczenia majątkowego Elżbiety Witek wynika, że ma razem z mężem w Jaworze mieszkanie o wartości 170 tys. Oprócz tego Stanisław Witek dysponuje lokalem o wartości ponad 30. tys. złotych oraz samochodem.

Stanisław Witek od dwóch lat jest w ciężkim stanie zdrowotnym wymagającym lekarskiego nadzoru. Od 2021 roku przebywa w szpitalu rejonowym w Legnicy. Nie wiadomo, co mu dolega. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wydała w tej sprawie oświadczenie.

Czytaj także: https://natemat.pl/480347,maz-elzbiety-witek-w-szpitalu-jestem-wstrzasnieta