Jest prognoza pogody na całe lato. Synoptycy mają bardzo dobre wiadomości
Prognoza pogody na maj i resztę lata
Z prognoz IMGW wynika, że jeśli chodzi o maj, to w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.
"Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju najprawdopodobniej będzie kształtować się w normie wieloletniej, za wyjątkiem północy, gdzie możliwa suma powyżej normy oraz południowo-wschodnich krańców kraju, gdzie możliwa suma poniżej normy" – prognozują synoptycy.
Czerwiec
W czerwcu w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy. Ale już miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej.
Lipiec
Dobre informacje synoptycy mają też na lipiec. W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Miesięczna suma opadów atmosferycznych na przeważającym obszarze kraju powinna kształtować się poniżej normy, na północy możliwa suma w zakresie normy wieloletniej.
Sierpień
Tak samo dobra pogoda będzie w sierpniu. "Na terenie całego kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020" – wynika z prognoz IMGW. Miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej.
Fot. Wszystkie zdjęcie wewnątrz IMGW
Z innej prognozy na lato 2023, o której także pisaliśmy, wynika, że średnia temperatura w czerwcu będzie wynosić od 13,8 stopnia Celsjusza w Zakopanem do 18,3 stopniach we Wrocławiu i Warszawie. Te wartości przewyższają normy z poprzednich lat. A już w lipcu średnia temperatura wyniesie od 15,7 stopni w Zakopanem do 20,3 stopni w Warszawie i Opolu.
W maju, czerwcu i lipcu sumy opadów nie przekroczą dotychczasowych norm. W najgorszej sytuacji będzie Zakopane, gdzie w czerwcu przewiduje się średnio od 115,6 192,2 mm opadów. W lipcu zaś w tym samym rejonie prognozuje się od 120 do 244,6 mm opadów.
W pozostałych regionach te wartości nie przekraczają progu 100 mm opadów. IMGW wskazuje, że mówiąc o "przekroczeniu norm", ma na myśli średnią dla poszczególnych miesięcy w okresie od 1991 do 2020 roku.
"Należy pamiętać, że prognoza jest orientacyjna, ma charakter eksperymentalny i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego" – podano wówczas.