Za taki numer z miganiem światłami możesz słono zapłacić. Grozi za to mandat
Chodzi o sytuację, do której doszło jeszcze przed świętami wielkanocnymi. 6 kwietnia policjanci z drogówki z Grudziądza kontrolowali prędkość na ulicy Paderewskiego. Jadący w kierunku Łasina peugeot minął policjantów z dozwoloną prędkością, a następnie 40-letni kierowca tego samochodu postanowił "zaalarmować" o patrolu innych kierowców.
40-latek miał pecha, bo jego ostrzegawcze mignięcia światłami zauważyli też jadący z przeciwka funkcjonariusze patrolu grupy Speed, którzy natychmiast podjęli interwencję. Okazało się, że kierowca peugeota to mieszkaniec powiatu zgierskiego i w ogóle nie miał prawa prowadzić auta. – Kilka miesięcy wcześniej stracił uprawnienia w związku z przekroczeniem prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Następnie zignorował trzymiesięczny zakaz prowadzenia pojazdu, skutkiem czego było skierowanie sprawy do sądu. Na rozprawie otrzymał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów na pół roku, który nadal obowiązywał – przekazał mł. asp. Łukasz Kowalczyk z KMP w Grudziądzu.
Co grozi za ostrzeganie światłami przed policją?
Kierowca za używanie świateł drogowych niezgodnie z przepisami został ukarany mandatem w kwocie 200 zł oraz czterema punktami karnymi. Sprawą prowadzenia pojazdu w trakcie obowiązywania czynnego zakazu zajmie się grudziądzki sąd. Za ten czyn grozi mu kara do pięciu lat więzienia.
Dodajmy, że świateł drogowych możemy używać tylko w określonych sytuacjach. Na pewno nie mogą służyć jako sygnał ostrzegawczy dla innych kierowców przed patrolem policji.
W czasie od zmierzchu do świtu na drogach nieoświetlonych, zamiast świateł mijania lub też łącznie z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących lub pieszych poruszających się w kolumnie.
Używając świateł drogowych, kierujący ma obowiązek przełączyć je na światła mijania w momencie, gdy zbliża się do:
- pojazdu jadącego z przeciwka, przy czym jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe – drugi ma obowiązek zrobić to samo
- pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może zostać oślepiony
- pojazdu szynowego lub pojazdu komunikacji wodnej, jeśli poruszają się one w takie odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących takimi pojazdami
Policja przypomina, że używanie świateł drogowych uzależnione jest od oświetlenia drogi, np. latarniami ulicznymi i nie ma znaczenia czy droga znajduje się w obszarze zabudowanym lub poza obszarem zabudowanym. Nie można używać ich w dzień, nawet podczas ograniczonej widoczności powietrza.