Tragedia na strzelnicy w Białymstoku. "To nie był wypadek"
- Wypadek na strzelnicy w Białymstoku miał być celowym działaniem
- Około 30-letni mężczyzna postrzelił się na oczach ludzi obecnych na strzelnicy
- Posłowie PiS-u złożyli projekt, który ma ułatwić budowę strzelnic przy uczelniach
Wypadek na strzelnicy – nie żyje klient
Wydarzenie miało miejsce na strzelnicy sportowej w Białymstoku w niedzielę, 16 kwietnia, w godzinach popołudniowych. Policja przyjęła zgłoszenie o młodym mężczyźnie, który został ranny. Jego życia nie udało się uratować. Radio Białystok podało, że właściciel strzelnicy przekonywał w mailu do redakcji, że do śmierci klienta nie doszło na skutek wypadku czy zaniedbania ze strony obsługi. Podkreślał, że dowodem na to są nagrania z monitoringu.
Tę wersję potwierdza prokuratura. Prokurator Michał Toruński z Prokuratury Rejonowej Białystok Północ w rozmowie z Faktem podkreślił, że sprawa została zakwalifikowana jako samobójstwo. Zamach mężczyzny na swoje życie obserwowały inne osoby, które były akurat obecne na strzelnicy.
– Śledczy wszczęli postępowanie w sprawie namawiania lub udzielenia pomocy w samobójstwie, za co grozi kara do pięciu lat więzienia – przekazał w rozmowie z Faktem prok. Toruński. Zmarły to mężczyzna z wieku około 30 lat. Na wtorek, 18 kwietnia, zaplanowana została sekcja zwłok.
PiS chce więcej strzelnic w Polsce – "w szkole i na uczelni"
Tymczasem członkowie partii rządzącej złożyli do Sejmu projekt, który ma ułatwić uczelniom budowę strzelnic – został opublikowany na stronie Sejmu 17 kwietnia. Projekt nie dotyczy jedynie strzelnic, lecz także budowy innych inwestycji "kształtujących postawy patriotyczne i wychowanie w poczuciu odpowiedzialności za państwo polskie realizowanych przez uczelnie".
Zgodnie z projektem strzelnice będą łatwiejsze do wybudowania dla uczelni, ponieważ procedury zostaną uproszczone, a przeszkody usunięte. Jakie są motywacje wnioskodawców? Grupie posłów PiS-u zależy na "kształtowaniu postaw patriotycznych i wychowaniu w poczuciu odpowiedzialności za państwo polskie realizowanych przez uczelnie".
Projekt ustawy złożonej przez posłów PiS przewiduje zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami oraz ustawie o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie. Inwestycje mogą być finansowane w całości lub w części z budżetu państwa, lub z innych źródeł – przewiduje projekt.
Dzięki "uproszczeniu procesu inwestycyjnego" prace mają być wykonane w możliwie najkrótszym terminie. Na wydanie decyzji w sprawie zezwolenia na inwestycję wojewoda będzie miał miesiąc. Według projektodawców "uchwalenie projektowanej ustawy może spowodować skutki finansowe dla budżetu państwa, które ze względu na charakter są jednak trudne do oszacowania".
Znajdujesz się w trudnej sytuacji, przeżywasz kryzys, masz myśli samobójcze?
– Telefon interwencyjny dla osób w trudnej sytuacji życiowej Kryzysowy Telefon Zaufania – wsparcie psychologiczne: 116 123 czynny codziennie od 14.00 do 22.00 – Całodobowe centrum Wsparcia dla osób w kryzysie emocjonalnym: 800 70 22 22 – Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111 – Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej zadzwoń pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.
– Telefon zaufania Polskiego Forum Migracyjnego, pod którym wsparcie udzielane jest w języku ukraińskim i rosyjskim. Infolinia: 669 981 038 (działa w poniedziałki 16:00–20:00, środy (10:00–14:00), piątki (14:00–18:00)).
– Bezpłatna pomoc psychologiczna od Czerwonego Krzyża dla uchodźców z Ukrainy: +48 800 088 136 – jeśli dzwonisz z Polski; +48 221 520 620 – jeśli dzwonisz spoza Polski. Więcej informacji na temat pomocy psychologicznej pod tym linkiem.