Co Kaczyński sądzi o nowej nazwie partii Ziobry? Prezes PiS ma jasne zdanie

Natalia Kamińska
28 kwietnia 2023, 11:02 • 1 minuta czytania
Solidarna Polska ma wkrótce zmienić nazwę na Suwerenna Polska. Jeszcze nie zostało to oficjalnie ogłoszone. Wiadomo jednak już, co prezes PiS Jarosław Kaczyński myśli o tej zmianie.
Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro. Fot. Jacek Dominski/REPORTER

W piątek na ten temat w Programie Pierwszym Polskiego Radia mówił rzecznik PiS Rafał Bochenek. Jak stwierdził, trochę się dziwi kolegom z Solidarnej Polski. Przypomniał również, że nazwa Solidarna Polska jest marką rozpoznawalną, co "zawsze ma znaczenie".

Co Kaczyński myśli o nowej nazwie partii Ziobry?

W rozmowie padło także pytanie, co prezes PiS Jarosław Kaczyński sądzi o tym pomyśle partii Zbigniewa Ziobry. Rzecznik PiS przekazał, że prezes miał w tej sprawie rozmowę z prezesem SP i ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą.

Prezes Jarosław Kaczyński twierdzi, że jednak nazwa ma znaczenie, zwłaszcza jeśli jest to nazwa rozpoznawalna i jej zmiana w takim, de facto, kampanijnym momencie jest mocno ryzykowna, ale to jest oczywiście decyzja kierownictwa naszego mniejszego koalicjanta  – przekazał w Polskim Radiu Bochenek.

Przypomnijmy: o tym, że partia Zbigniewa Ziobry ma zmienić nazwę, informowała jako pierwsza Wirtualna Polska. Oficjalnie te doniesienia potwierdzał w rozmowie z naTemat Tadeusz Cymański. – Ta decyzja to wynik wielu analiz, chociaż moment na wprowadzanie zmian nie jest najlepszy – mówił nam poseł i jeden z założycieli Solidarnej Polski. Wirtualnej Polsce później udało się dowiedzieć, że nowa nazwa Solidarnej Polski to Suwerenna Polska. To informacje, które potwierdzili już nawet członkowie władz ugrupowania.

– Z tego, co do mnie dociera, wynika, że nazwa będzie bardzo dobra i myślę, że też będzie dwuczłonowa – mówił naszej redakcji wcześniej Cymański.

Dlaczego Solidarna Polska zmienia nazwę?

Politycy partii, którzy anonimowo rozmawiali z WP, podkreślali, że nowa nazwa formacji "ma odnosić się do jej wyrazistego i konfrontacyjnego stosunku wobec polityki Unii Europejskiej". I że chcą w ten sposób odróżnić się od – jak sami mówią – "ugodowej linii politycznej wobec UE, utrzymywanej przez premiera Mateusza Morawieckiego".

– Solidarna Polska była tworzona w czasach rządów PO, złej redystrybucji środków, tylko dla konkretnych grup interesów. Chcieliśmy walczyć o Polskę sprawiedliwą i solidarną dla wszystkich. I to się w dużej mierze udało. Dzięki naszej pracy zanotowano spadek przestępczości i wzrost poczucia bezpieczeństwa Polaków – komentował dla WP jeden z polityków partii Ziobry.