Ważna zmiana dla kierowców. Sejm podjął kluczową decyzję ws. punktów karnych

Adam Nowiński
29 maja 2023, 19:32 • 1 minuta czytania
Sejm pochylił się nad senackimi poprawkami do ustawy o ruchu drogowym. Po znaczących zmianach w 2022 roku obie izby parlamentu postanowiły teraz, że część z nich wróci do stanu poprzedniego, m.in. zerowanie punktów karnych.
Politycy za zmiana przepisów dot. punktów karnych. Fot. Adam Wysocki/East News

Przed weekendem w Sejmie posłowie zajęli się senackimi poprawkami dotyczącymi między innymi ustawy Prawo o ruchu drogowym. Przegłosowano, że wrócą odpłatne szkolenia, dzięki którym kierowcy mieli możliwość dwa razy w roku zredukować sześć punktów karnych.


W przepisach zawarto jednak zapis, że z tego rozwiązania będą mogły skorzystać osoby, które posiadają prawo jazdy od co najmniej roku.

Drugą, może nawet bardziej istotną zmianą będzie fakt, że nasze konto z punktami karnymi będzie resetowało się według starych zmian po roku, a nie po dwóch latach, jak wprowadzono na jesieni ubiegłego roku.

Dlaczego powrót do starych zasad?

Już w Senacie minister cyfryzacji Janusz Cieszyński mówił, że powrót starych przepisów dot. resetowania punktów karnych nie wpłynie na bezpieczeństwo na drogach. Pomoże za to kierowcom zawodowym, którym nowe przepisy zaczęły ciążyć, gdyż to oni, a nie piraci drogowi, najszybciej gromadzili punkty karne za częste drobne wykroczenia.

Nowy taryfikator mandatów

Reszta przepisów, które weszły w życie 17 września 2022 roku, czyli np. nowy taryfikator mandatów, pozostają bez zmian. Co się zmieniło na jesieni ubiegłego roku? Przypomnijmy:

Wśród nowych wykroczeń, za które kierowca może dostać 15 punktów karnych, jest między innymi:

Nowy taryfikator punktów karnych wśród wykroczeń zagrożonych najwyższą liczbą wymienia "naruszenia polegające na nieprawidłowym zachowaniu się kierujących wobec pieszych".

15 punktów karnych można dostać więc za:

Nowy taryfikator mandatów - ile punktów za wykroczenia?

W nowym taryfikatorze mandatów jest też kilka wykroczeń, za które jednorazowo można otrzymać mniej niż 15 punktów karnych.

14 punktów karnych można dostać za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w przedziale od 61 do 70 km/h.

12 punktów karnych można dostać za naruszenie zakazu zawracania na autostradzie lub drodze ekspresowej, za naruszenie zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem.

Łamanie przepisów ruchu drogowego będzie także bardziej kosztowne. Dotyczy to na przykład przekroczenia prędkości o:

Oprócz przekroczenia prędkości nowy taryfikator zakłada, że podwójne karanie będzie dotyczyć innych obszarów ruchu, np.: