Nie żyje Barbara Borys-Damięcka. Senatorka i ceniona reżyserka miała 85 lat
"Dziś odeszła od nas Barbara Borys-Damięcka, reżyser teatralna i telewizyjna, od 2007 roku senator RP. Postać nietuzinkowa, oddana kulturze i drugiemu człowiekowi. Cześć Jej Pamięci" – napisał w piątek na Twitterze Borys Budka, przewodniczący klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.
Bardzo smutna wiadomość. Odeszła nasza dobra koleżanka, Barbara Borys-Damięcka, reżyserka teatralna i filmowa. Senatorka od 2007 r. Jeszcze tak niedawno widziałyśmy się w teatrze... Basiu, nie mogę uwierzyć. Będziemy pamiętać" – to z kolei wpis Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.
Barbara Borys-Damięcka nie żyje. Senatorka KO i reżyserka miała 85 lat
Barbara Borys-Damięcka urodziła się 2 listopada 1937 roku w Warszawie. W 1959 roku ukończyła studia na Wydziale Organizacji Produkcji Filmowej PWSTiF w Łodzi. Od 1958 do 1993 była zawodowo związana z Telewizją Polską, gdzie reżyserowała i realizowała od strony telewizyjnej przedstawienia Teatru Telewizji.
Współtworzyła ponadto programy, takie jak m.in. "Tele-Echo" i "5-10-15" oraz większość programów telewizyjnych Kabaretu Starszych Panów. W latach 1997–2007 pełniła funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Syrena w Warszawie.
W wyborach parlamentarnych w 2007 Barbara Borys-Damięcka startowała do Senatu w okręgu warszawskim z ramienia Platformy Obywatelskiej. Uzyskała mandat, zdobywając największą liczbę głosów w Polsce – 605 972. W wyborach parlamentarnych w 2011, 2015 i 2019 roku z powodzeniem ubiegała się o senacką reelekcję.
Borys-Damięcka była siostrą ekonomisty Józefa Wancera, żoną aktora Damiana Damięckiego i matką Grzegorza Damięckiego, który również jest aktorem. Za swoją działalność została odznaczona m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1998), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1987) i Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2007).
Od dłuższego czasu Barbara Borys-Damięcka zmagała się z ciężką chorobą.
Przypomnijmy, że to kolejna w ostatnim czasie śmierć polskiego polityka. 25 maja zmarł Riad Haidar, lekarz, poseł i aktywista społeczny. Miał 71 lat, urodził się w 1951 roku w Syrii, w 1989 roku uzyskał polskie obywatelstwo.
Riad Haidar był pediatrą ze specjalizacją w neonatologii, przez wiele lat pełnił funkcję m.in. ordynatora Oddziału Neonatologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej. Za swoją działalność został wyróżniony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi. Andrzej Duda nadał mu pośmiertnie Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Od kilku miesięcy Riad Haidar zmagał się z białaczką.