Ten sondaż nie spodoba się na Nowogrodzkiej. Rząd i premier z fatalnymi ocenami
Badanie w tej sprawie w czerwcu wykonał Kantar Public. Z sondażu pracowni wynika, że czerwcu 60 proc. Polaków oceniło rząd negatywnie, a jedynie 30 proc. badanych miało pozytywną opinię. 10 proc. nie umiało odpowiedzieć, co myśli na ten temat.
Polacy fatalnie oceniają rząd i premiera
"Funkcjonowanie rządu najlepiej ocenia elektorat Prawa i Sprawiedliwości (83 proc. ocen pozytywnych), jak również osoby o sympatiach prawicowych (61 proc.). Najbardziej krytyczni w swojej ocenie są wyborcy Koalicji Obywatelskiej (92 proc. ocen negatywnych), a także respondenci o poglądach lewicowych (80 proc.)" – podała pracownia.
Rząd lepiej oceniają też osoby w wieku 60 lat, z wykształceniem podstawowym, wierzące oraz regularnie praktykujące oraz mieszkańcy wsi i Małopolski.
Pracę rządu gorzej oceniają natomiast badani w wieku 30-39 lat, osoby z wykształceniem wyższym i mieszkańcy regionu pomorskiego.
Fatalne oceny Polaków ma też szef rządu Mateusz Morawiecki. Jedynie 30 proc. pytanych pozytywnie oceniło jego pracę. Drugie tyle, bo aż 60 proc. ma o nim negatywną opinię. 10 proc. nie ma zdania w tej kwestii.
I analogicznie jak w przypadku rządu najlepsze oceny Morawiecki zbiera u wyborców PiS i osób prawicowych. Źle wypada w oczach zwolenników KO i wśród badanych o poglądach centrolewicowych. Z jego pracy nie są również zadowoleni ludzie młodzi i w średnim wieku, którzy mają wyższe wykształcenie.
Praca Dudy również negatywnie oceniana
Także prezydent Andrzej Duda nie wypada dobrze w tym badaniu. 33 proc. pytanych przez Kantar Public oceniło jego pracę pozytywnie, a już 57 proc. negatywnie. 10 proc. nie miało zdania.
Andrzej Duda, jak rząd i premier Morawiecki, może liczyć na poparcie PiS i osób o prawicowych poglądach. Jego działania nie zyskują za to poparcia u KO czy centrolewicy. Bardziej pozytywne nastawienie do niego prezentują osoby starsze, słabiej wykształcone, religijne, ze wsi oraz Małopolski.
Najbardziej niezadowolone z tego, jak Andrzej Duda wypełnia swoje obowiązki, są osoby w wieku 30-39 lat. Tutaj miał aż 72 proc. wskazań.
Niedawno pisaliśmy też, że Kantar Public przeprowadził sondaż obywatelski na zlecenie Fundacji Długiego Stołu. Odpowiedzi wyborców gromadzono w połowie czerwca. Zbadano dwa warianty – startu w ramach jednej listy opozycji przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu oraz walkę o władzę w dotychczasowym układzie sił.
Wariant pierwszy zakłada start opozycji w dotychczasowych blokach. W tym przypadku Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 34,4 proc. poparcia, a Koalicja Obywatelska na 30,8 proc. głosów. Trzecie miejsce na podium przypadłoby Konfederacji z wynikiem 10,05 proc.
Do Sejmu weszłaby jeszcze Trzecia Droga z wynikiem 7,8 proc. i Lewica z poparciem 5,7 proc. wyborców. 5,5 proc. ankietowanych jeszcze nie zdecydowało, na kogo odda swój głos w wyborach. O drugim wariancie tego badania można przeczytać pod tym linkiem.