Pokazali pod mikroskopem, jak wygląda lekko zepsuta truskawka. Ten film robi furorę w sieci
Pokazali pod mikroskopem, jak wygląda trochę zepsuta truskawka
Filmik, który ukazuje lekko zepsutą truskawkę zamieszczono na profilu mir_glazami_microscopa na TikToku. Widoczny na nagraniu owoc na pierwszy rzut oka wygląda niemal idealnie. Jedyne, do czego moglibyśmy się "przyczepić', to niewielki skrawek na jego czubku, na którym pojawiła się biała pleśń.
Pewnie część z nas postanowiłaby odkroić zepsuty kawałek i zjeść resztę truskawki, jednak po obejrzeniu tego nagrania zdamy sobie sprawę, że lepiej jest ją wyrzucić. Na filmiku widzimy, jak pracownik laboratorium zamieszcza na szkiełku nieświeży kawałek i wykonuje kilkudziesięciokrotne powiększenie.
To, co widzimy później, może przyprawić nas o mdłości. Na spleśniałym kawałku zalęgły się pasożyty - przędziorki i roztocza truskawkowca. Jednak same pasożyty to nie wszystko, jak udokumentował autor nagrania, na powierzchni owocu roztocza zdążyły nawet złożyć larwy.
Mimo tego, że na filmiku widać pasożyty tylko na zepsutym kawałku, bez problemu się przemieszczają i są także obecne na reszcie truskawki. Jeśli więc zauważyliście na waszych owocach nawet niewielką pleśń, zamiast odkrajać nieświeży kawałek, koniecznie wyrzućcie całość.
Takie konsekwencje czekają nas po zjedzeniu zepsutych truskawek
Poza tym, że na zepsutych truskawkach znajdują się roztocza oraz ich larwy, obecna na nieświeżych owocach pleśń może mieć negatywne konsekwencje dla naszego samopoczucia. O niebezpieczeństwie związanym ze spożywaniem zepsutych truskawek informują m.in. eksperci z Cleveland Clinic w Stanach Zjednoczonych. Pleśń obecna na zepsutych truskawkach może powodować silne reakcje alergiczne.
"Jeśli nagle pojawią się objawy, takie jak duszność, nudności, podwyższona temperatura lub biegunka, należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską" – informują naukowcy.
Trzeba jednak zaznaczyć, że powyższe objawy pojawiają się w ekstremalnych wypadkach. Po spożyciu nieświeżych owoców o wiele częściej mogą wystąpić niedogodności żołądkowo-jelitowe.
Jak zabezpieczyć truskawki przed zepsuciem?
Według Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) możemy zabezpieczyć truskawki przed zepsuciem na kilka sposobów. Przede wszystkim należy pamiętać, by nie naruszać naturalnej bariery zewnętrznej owoców. Pokrojone truskawki lub te, które zostały pozbawione szypułek uwalniają płyny komórkowe roślin na powierzchnię, a to przyciąga pasożyty i jest idealną pożywką dla patogenów. W sytuacji naruszenia zewnętrznej bariery owocu należy je spożyć w ciągu kilku najbliższych godzin.
Ponadto zdaniem FDA rozwojowi pleśni sprzyja przechowywanie w lodówce umytych truskawek. Jeśli zdecydujemy się na taki zabieg trzeba pamiętać, by zjeść je maksymalnie do następnego dnia. Natomiast truskawki nieumyte mogą leżeć w lodówce do jednego tygodnia, najlepiej w dodatkowym, szczelnym pojemniku.
Pamiętajmy, że truskawki są niezwykle zdrowe. Są świetnym źródłem witaminy C i śmiało mogą tu konkurować z owocami cytrusowymi. Ponadto zawierają witaminę B1, B2 oraz PP, a także wapń, fosfor, żelazo, potas i mangan.