Po zaginięciu Wiktorii uruchomiono Child Alert. Dlaczego tak rzadko się go wykorzystuje?
Czym jest Child Alert? Ten alarm uruchomiono po zaginięciu Wiktorii
Child Alert to system natychmiastowego rozpowszechniania wizerunku zaginionego dziecka za pośrednictwem dostępnych mediów. Głównym celem programu jest szybsze i skuteczniejsze poszukiwanie dzieci i nastolatków, dzięki z góry ustalonej procedurze postępowania.
Kluczowe jest tu skoordynowane działanie różnych instytucji, przede wszystkim policji i mediów, które z racji współpracy są w stanie niemal niezwłocznie rozpowszechnić wizerunek zaginionego dziecka masowemu gronu odbiorców.
W przypadku 11-letniej Wiktorii z Sosnowca bardzo szybko udało się nagłośnić sprawę. Do apelu o przekazywanie informacji na temat dziecka włączył się m.in. prezydent Sosnowca, który umieścił zdjęcie zaginionej na swoich mediach społecznościowych. "Bliscy zaginionej bardzo się o nią martwią i bardzo za nią tęsknią, proszą również wszystkich o pomoc w jak najszybszym odnalezieniu dziewczynki" – pisał w poście.
Child Alert jest rzadko uruchamiany
W ciągu 10 lat funkcjonowania w Polsce system Child Alert został uruchomiony do tej pory sześć razy. W czterech przypadkach sprawy dotyczyły porwań rodzicielskich.
Jak informowaliśmy w naTemat, w lutym 2020 policjanci uruchomili Child Alert w trakcie poszukiwań 10-letniego Ibrahima, który zaginął w Gdyni. Alarm odwołano po tym, jak służby belgijskie poinformowały oficjalnie, że życiu i zdrowiu chłopca nic nie zagraża niebezpieczeństwo
– Za każdym razem Child Alert zadziałał – mówi portalowi Gazeta.pl Izabela Jezierska-Świergiel z fundacji Itaka, która zajmuje się zaginionymi ludźmi. Dlaczego alarm jest zatem tak rzadko wdrażany?
– Na podstawie doświadczeń innych krajów (...) wynikało, że jeśli coś jest za często uruchamiane, to ludziom powszednieje i nie reagują w taki sposób – tłumaczyła mł. insp. Małgorzata Puzio-Broda z Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP w "Faktach" TVN.
Jak wygląda procedura Child Alert?
Child Alert rozpoczyna się od momentu rozesłania komunikatu o zaginionym dziecku. Uruchamiany jest ponadto numer alarmowy 995, który pozwala na natychmiastowy kontakt z policją.
Jak czytamy na stronie childalert.pl, system zostaje wdrażany, jeśli w dniu zaginięcia dziecko nie miało jeszcze 18 lat oraz istnieje podejrzenie, że zostało porwane lub jego życie albo zdrowie jest zagrożone. Ponadto rodzic czy opiekun musi zgodzić się pisemnie na ogłoszenie i rozesłanie takiego komunikatu.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wszystkie kryteria muszą zostać spełnione, by uruchomić Child Alert.
Nowe fakty ws. zaginięcia Wiktorii z Sosnowca
Jak pisaliśmy w naTemat, mężczyzna zatrzymany w poniedziałek w sprawie zaginięcia 11-letniej Wiktorii usłyszał zarzut uprowadzenia małoletniej z terenu Sosnowca. Taką informację przekazał w rozmowie z naszą redakcją rzecznik Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu prokurator Waldemar Łubniewski. Od wtorkowego rana trwa przesłuchanie 39-latka.
Rzecznik zdementował także doniesienia przekazywane w innych mediach o tym, że mężczyzna przebywa na obserwacji psychiatrycznej. Wiadomo natomiast, że podczas przeszukania zabezpieczono jego komputer, który został oddany do sprawdzenia przez techników policyjnych.