Niespodziewana śmierć profesora UAM. Prof. Andrzej Pukacz miał zaledwie 44 lata

Natalia Kamińska
09 sierpnia 2023, 21:03 • 1 minuta czytania
W wieku 44 lat zmarł prof. Andrzej Pukacz. „Jego śmierć nadeszła niespodziewanie” – podkreślił w pożegnalnym poście Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nie podano informacji na temat przyczyn śmierci profesora.
Prof. Andrzej Pukacz nie żyje. Naukowiec miał zaledwie 44 lata. Fot. Korczakowo/Fb

We wtorek zmarł prof. UAM dr hab. Andrzej Pukacz, pełnomocnik rektora ds. dydaktyki w Collegium Polonicum w Słubicach. Informacje o jego śmierci zamieścił Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.


Prof. UAM dr hab. Andrzej Pukacz nie żyje

Uczelnia w krótkim komunikacie podała, że zmarł 8 sierpnia. Prof. UAM dr hab. Andrzej Pukacz oprócz tego, że był pełnomocnikiem rektora ds. dydaktyki w Collegium Polonicum w Słubicach, sprawował też funkcję członka komisji stałej ds. CP oraz był nauczycielem w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym. „Jego śmierć nadeszła niespodziewanie” – czytamy w oświadczeniu. Naukowiec miał zaledwie 44 lata.

Z kolei nadnotecki Instytut UAM w Pile zaznaczył, że prof. Pukacz był specjalistą z zakresu ochrony środowiska, hydrobiologiem, badaczem ramienic i funkcjonowania jezior.

Naukowca żegna wiele różnych instytucji

Pożegnała go też organizacja "Korczakowo". "Jeszcze kilka dni temu prowadził w Korczakowie zajęcia o swojej ukochanej przyrodzie. Andrzej Pukacz "Rambo" odszedł dziś na Wieczną Wartę. Do zobaczenia, Druhu, przy innym ogniu, w inną noc" – taki post zamieszczono na ich Facebooku.

Nie zabrakło też pożegnania od Gminy Słubice, gdzie pracował. – To niewyobrażalna tragedia i bardzo bolesna strata. Ta wiadomość wstrząsnęła nami i trudno znaleźć słowa, które wyrażą to, co czujemy – powiedział burmistrz Mariusz Olejniczak.

Władze gminy przypomniały też, że od wielu lat prowadził badania ekosystemów wodnych Zachodniej Polski oraz Brandenburgii. Jako biolog swoje zainteresowania naukowe rozwijał w zakresie ekologii jezior, znaczenia roślinności wodnej w funkcjonowaniu ekosystemów jeziornych oraz biologii i ekologii ramienic.

Działał też na rzecz promowania walorów przyrody województwa lubuskiego oraz Brandenburgii.

Nie podano jeszcze informacji na temat przyczyn śmierci profesora. Nie znana jest także data ani miejsce pogrzebu.