Spełniła się wola Kaczyńskiego. Jest decyzja Sejmu ws. referendum

Katarzyna Florencka
16 sierpnia 2023, 12:46 • 1 minuta czytania
Głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości Sejm odrzucił w środę weto Senatu ws. nowelizacji ustawy o referendum ogólnokrajowym. Oznacza to, że zgodnie z zamysłem Jarosława Kaczyńskiego kontrowersyjne referendum PiS będzie mogło zostać zorganizowane 15 października – czyli w dniu wyborów parlamentarnych.
Sejm zdecydował ws. organizacji referendum w dniu wyborów Fot. Jacek Dominski/REPORTER

Za odrzuceniem weta Senatu głosowało 234 posłów, przeciwko było 210, od głosy wstrzymało się 9 posłów.

Do odrzucenia weta Senatu przez Sejm potrzebna była bezwzględna większość głosów – czyli taka, w której liczba głosów "za" jest większa od sumy głosów przeciw i wstrzymujących się. W tym głosowaniu było to 227 posłów.


Dlaczego PiS organizuje referendum w dniu wyborów?

10 lipca rzecznik PiS Rafał Bochenek uparcie przekonywał, że pomysł na organizację referendum (wówczas miało ono dotyczyć jedynie kwestii relokacji migrantów) w dniu wyborów parlamentarnych służy "maksymalnemu ograniczeniu" kosztów głosowania.

W poniedziałek rano europoseł Patryk Jaki wskazał natomiast wprost, że kluczem do układania pytań referendalnych był lider największej partii opozycyjnej, czyli Donald Tusk. Podczas rozmowy w Polsat News Jaki stwierdził, ze Tusk "chciał mieć referendum na temat PiS-u", ale zamiast tego "będzie miał teraz referendum na temat siebie samego".

– Wszystkie pytania sprowadzają się do ich zachowania i tego, jak rządzili. Zarówno wiek emerytalny, zarówno wyprzedaż polskiego majątku, za który oni odpowiadają – dodał Jaki.

Referendum PiS. Nowe brzmienie dwóch pytań

Wniosek rządu Prawa i Sprawiedliwości o przeprowadzenie referendum ma zostać rozpatrzony przez Sejm w czwartek rano. Treść czterech pytań referendalnych została podana przez szereg najważniejszych polityków formacji w nagraniach publikowanych w mediach społecznościowych od piątku do poniedziałku.

Od tego czasu zmianie uległa treść dwóch z nich. Premier Mateusz Morawiecki w skierowanym do Sejmu wniosku o przeprowadzenie głosowanie podał następujące cztery pytania referendalne: