W PiS wybuchł lęk przed pozwem wyborczym. "Musimy sprostować"

Maciej Karcz
24 sierpnia 2023, 07:59 • 1 minuta czytania
Prawo i Sprawiedliwość opublikowało w mediach społecznościowych spot, w którym zawyżono bezrobocie za czasów poprzedniej władzy. Partia informowała, że za rządów Donalda Tuska bezrobocie wynosiło 15 procent. Po zagrożeniu złożeniem pozwu wyborczego przez Platformę Obywatelską PiS zamieścił sprostowanie.
PiS opublikował sprostowanie w sprawie nieprawdziwych informacji o bezrobociu Fot. Twitter/PiS/screen

Spot PiS o bezrobociu za rządów Tuska

"Zobacz, dlaczego Tusk nie zasługuje na kolejną szansę!" – mogliśmy przeczytać w zapowiedzi jednego z najnowszych spotów wyborczych PiS. W krótkim materiale wystąpiło kilka osób w różnym wieku – każda z nich przypomina jakiś problem, który ma być związany z czasami rządów Donalda Tuska w Polsce. – Pamiętam, jak rządził Tusk – mówi kobieta na początku nagrania. Po niej występuje mężczyzna, który nawiązał do sytuacji związanej z zatrudnieniem. – Pamiętam, straciłem pracę, bo bezrobocie było 15-procentowe – przekonuje. Po publikacji materiału w sieci sporo reakcji dotyczyło jednak wątku o bezrobociu. Niektórzy zauważyli, że PiS naciągnęło dane w tej kwestii.


Michał Protaziuk z Onetu wspomniał w mediach społecznościowych, że za PO nigdy nie było 15-procentowego bezrobocia. Jak dodał, ostatni raz taki wskaźnik obserwowaliśmy w styczniu 2007 r. Tyle że wtedy rządziło jeszcze PiS, a premierem był Jarosław Kaczyński. Bezrobocie wynosiło wówczas 15,1 proc.

Patrząc do danych, okazuje się, że różnica jest minimalna, ale jednak na korzyść Tuska. Najwyższe bezrobocie za jego rządów mieliśmy w 2013 r. i wynosiło 14,4 proc.

PO grozi pozwem wyborczym, PiS zamieszcza sprostowanie

Dwa dni po opublikowaniu spotu rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec napisał na Twitterze, że PiS dopuścił się manipulacji i poinformował o złożeniu wniosku o proces w trybie wyborczym.

Na odpowiedź obozu rządzącego nie trzeba było długo czekać. Po kilku godzinach Prawo i Sprawiedliwość zamieściło sprostowanie.

"Z uwagi na pretensje Platformy przyjrzeliśmy się sprawie bliżej i musimy sprostować: bezrobocie za Tuska sięgnęło w lutym 2013 r. JEDYNIE 14,4 proc., bezrobocie nie osiągnęło 15 proc. w skali kraju. Z pewnością wiele to zmieniło w sytuacji bezrobotnych" – napisano w oświadczeniu.

"Zwłaszcza tych z powiatu piskiego gdzie bezrobocie w trakcie 2014 r. sięgnęło ponad 34 proc. Powiatów, gdzie bezrobocie za Tuska sięgało ponad 15 proc., było około 230 w całej Polsce. Dla przypomnienia — za rządów PiS bezrobocie spadło do 5 proc. (VI '23)" – przypomniała partia rządząca.

Czym jest proces wyborczy?

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, jeśli w trakcie kampanii rozpowszechniane materiały wyborcze zawierają informacje nieprawdziwe, kandydat lub pełnomocnik komitetu może złożyć do sądu okręgowego wniosek o sprostowanie i przeprosiny.

Wniosek ten zostaje rozpoznany w ciągu najbliższych 24 godzin przez wymiar sprawiedliwości. Kolejne 24 godziny są przeznaczone dla strony oskarżonej, by mogła złożyć ewentualną apelację. Po tym czasie sąd II instancji uprawomocnia wyrok, i tym samym wybiera przestrzeń medialną, w której opublikowane ma zostać sprostowanie i przeprosiny.

Na wykonanie zalecenia sądu strona przewidziano najbliższe 48 godzin od ogłoszenia wyroku.