Sensacyjny wynik najnowszego sondażu. To oznaczałoby samodzielne rządy PiS
Sondaż: PiS ma szansę na trzecią kadencję rządów
Z najnowszego badania Kantar Public wynika, że Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 38-procentowe poparcie. Druga jest Koalicja Obywatelska z wynikiem 30 proc. Na podium jest jeszcze Lewica, którą wybrało 8 proc. ankietowanych. W sondażu spadek względem ostatnich badań zaliczyła Konfederacja, która uzyskała jedynie 6 proc.
Z kolei Trzecia Droga, czyli koalicja PSL i Polska 2050 ma tylko 6 proc., a aby przekroczyć próg wyborczy, ugrupowania startujące w takim układzie potrzebują 8 proc. Odpowiedzi "nie wiem" udzieliło 12 proc. badanych. Udział w wyborach zadeklarowało za to 75 proc. 9 proc. nie wie, czy będzie głosować.
"GW" przeprowadziła do tego symulację podziału mandatów. I tak PiS miałoby szansę rządzić samodzielnie, mając 231-235 mandaty. A tak wygląda wynik pozostałych partii: KO – 176-178 mandatów, Lewica – 30-32 mandaty, Konfederacja – 19 mandatów.
Sondaż Kantar Public z 18-23 sierpnia 2023 roku, próba reprezentatywna 983 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat, wywiady bezpośrednie wspomagane komputerowo (CAPI), realizacja terenowa; badania zostały wykonane przez Research Collective na zlecenie Kantar Public.
Wkrótce wybory. Polacy chcą debaty Tusk-Kaczyński
Do wyborów, które będą połączone z referendum, zostało 51 dni. Tymczasem aż 70 proc. Polaków chce, by odbyła się debata pomiędzy Jarosławem Kaczyńskim a Donaldem Tuskiem. Tak wynika z nowego sondażu United Surveys dla Wp.pl.
Przeciwnych jest 25,5 proc., a jedynie 4,5 proc. respondentów nie ma na ten temat zdania. Najciekawsze rzeczy można jednak wyczytać z wyników po podziale na poszczególne opcje polityczne. Większość zwolenników opozycji chce zobaczyć debatę Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego – to aż 81 proc. badanych. Przeciwnego zdania jest 13 proc. zaś 6 proc. nie ma w tym temacie opinii.
Z kolei wyborcy Zjednoczonej Prawicy są w większości debacie przeciwni – choć nie ma wśród nich aż tak wyraźnej tendencji. Spotkania liderów największych ugrupowań nie chce 57 proc. ankietowanych, zaś 43 proc. chciałoby je zobaczyć, żaden z uczestników badania z tej grupy nie zaznaczył natomiast opcji "nie mam zdania".