Nadciągają burze, grad i deszcze. Wydano alerty RCB i IMGW
Pogoda znów da popalić. Są alerty RCB i IMGW
"Uwaga! Dziś i w nocy (25/26.08) burze z gradem i silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" – tak brzmi treść alertu RCB rozesłanego do milionów Polek i Polaków.
Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie, alert tej treści został przesłany do odbiorców na terenie województw: opolskiego, dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego świętokrzyskiego (powiaty: jędrzejowski i włoszczowski).
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w piątek po godzinie 19:00 poinformował, że obecnie aktywne burze występują na Pomorzu Zachodnim, w rejonie Świdwina i przemieszczają się na północny wschód.
"W najbliższym czasie aktywność burz na zachodzie kraju nadal będzie wzrastać i tworzyć się będą kolejne komórki burzowe" – czytamy.
Prognozowane są silne opady deszczu o sumie od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru sięgające nawet do 85 km/h. Miejscami ma wystąpić także gradobicie. Synoptycy wydali także własne alerty pierwszego i drugiego stopnia.
Obowiązują one w prawie całej Polsce za wyjątkiem województw: podlaskiego, lubelskiego i podkarpackiego. 26 sierpnia zaś alerty obejmą wszystkie regiony poza województwem zachodniopomorskim i lubuskim.
Prognoza pogody na koniec sierpnia i początek września
Jak pisaliśmy w naTemat, groźne sytuacje pogodowe związane z burzami, w zależności od regionu, mogą trwać nawet do wtorku.
W niedzielę cały kraj czeka ochłodzenie. Słupki rtęci wskażą maksymalnie 22-26°C, zaś wybrzeżu i w rejonach podgórskich od 19°C do 22°C. W nowym tygodniu w rejonach górskich temperatura może być w nocy już jednocyfrowa. Z kolei w poniedziałek i wtorek w ciągu dnia maksymalna temperatura wyniesie od 17°C do 22°C
Burze wciąż będą nam towarzyszyć w pierwszym miesiącu meteorologicznej jesieni, choć w mniejszym natężeniu niż latem. Najsilniejsze, powodujące szkody nawałnice będą możliwe przede wszystkim w pierwszej połowie miesiąca.
Tak zabezpieczycie się przed burzą
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało specjalne zalecenia na wypadek burz i przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Zgodnie z zaleceniami należy usunąć wszystkie niebezpieczne przedmioty z balkonów, parapetów i podwórek. Warto także przeparkować samochody tak, by w czasie nawałnicy były z dala od drzew.
Należy również dokładnie zaplanować swój czas, żeby nie znaleźć się bez bezpiecznego schronienia w czasie wyładowań. Nie należy zatrzymywać się pod drzewami. Warto za to przygotować latarki z zapasem baterii na wypadek przerw w dostawach prądu.