Policja zatrzymała dwie osoby ws. paraliżu kolei. To oni mieli nadawać sygnał radio-stop

Adam Nowiński
27 sierpnia 2023, 18:37 • 1 minuta czytania
Białostocka policja zatrzymała dwóch mężczyzn, którzy podejrzani są ws. wywołania zamieszania na kolei na Podlasiu oraz w Zachodniopomorskiem. Mieli oni nadawać sygnał radio-stop, który wywoływał wymuszone zatrzymywanie się pociągów w tych dwóch regionach. Sprawę bada ABW.
Sygnał radio-stop nadano też w okolicy Wrocławia już po zatrzymaniu podejrzanych. Fot. Bartlomiej Magierowski/East News

Jako pierwsza informację na temat zatrzymania dwóch mężczyzn w Białymstoku podała redakcja RMF FM. Do interwencji doszło w jednym z mieszkań przy ulicy Radosnej. Dwaj zatrzymani to 24- i 29-latek.


Są oni podejrzani w sprawie nieuprawnionego nadawania sygnału radio-stop. Śledczy zabezpieczyli w ich mieszkaniu sprzęt krótkofalarski. 29-latek jest właścicielem lokalu, z kolei 24-latek pochodzi z powiatu skierniewickiego i był pijany w momencie zatrzymania.

Co to jest radio-stop?

Radio-stop to sygnał alarmowy, który prowadzi do zatrzymania pojazdów. Oznacza niebezpieczeństwo na szlaku kolejowym i prowadzi do automatycznego hamowania składu. Używa się go już od wielu lat na terenie całego kraju, a jego zadaniem jest zapobieganie wypadkom na kolei.

Zakłócenia w Zachodniopomorskiem i hymn Rosji

Sygnał radio-stop zakłócił podróż pasażerom dwóch pociągów w Zachodniopomorskiem. Do zdarzenia doszło w sobotę 26 sierpnia między godz. 18:00 a 20:00 na trasie Świdwin-Worowo i na stacji kolejowej Runowo Pomorskie.

Na szczęście w obu przypadkach dość szybko zweryfikowano, że nie ma konkretnego powodu do podjęcia takich działań i oba pociągi ruszyły w dalszą trasę już po kilku minutach. Samo zdarzenie było jednak niepokojące, ponieważ do podobnych już doszło.

Wspomniany sygnał nadano także w nocy z piątku na sobotę także w tym regionie. Spowodowało to natychmiastowe zatrzymanie ruchu kolejowego w regionie i liczne, wielogodzinne opóźnienia. W mediach społecznościowych pojawiło się też nagranie.

Widać na nim jedno z urządzeń radiowych, którym posługują się pracownicy kolei, z niego zaś słychać hymn Rosji. Choć nikt nie potwierdził informacji o sabotażu, o incydentach zostały w sobotę powiadomione m.in. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, policja, Straż Ochrony Kolei oraz przewoźnicy: PKP Intercity, Polregio, PKP Cargo.

W niedzielą natomiast radio-stop unieruchomił 9 składów pociągów pod Białymstokiem. Pięć składów było w trasie, cztery stały na bocznicy. Po raz pierwszy zdarzenie odnotowano wczesnym rankiem, a później o 11:51 oraz 11:59.

Sprawa jest rozwojowa. Bada ją ABW oraz prokuratura. Co bardziej niepokojące, to fakt, że po zatrzymaniu dwójki podejrzanych sygnały radio-stop zostały nadane w okolicach Wrocławia.

Czytaj także: https://natemat.pl/506755,trzy-wypadki-jednego-dnia-na-polskiej-kolei-pkp-podjelo-decyzje