Śledztwo ABW ws. legionelli trwa. Wiadomo, co z teorią o rosyjskim sabotażu
Śledztwo ABW w sprawie legionelli w Polsce
Zastępca ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn był gościem Polsat News. Zapytany został m.in. o to, jak wyglądają działania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wokół przypadków zakażania się bakterią Legionella pneumophila.
– Nie zidentyfikowaliśmy żadnych informacji, żebyśmy mieli do czynienia z sabotażem – powiedział w poniedziałek, pytany o to śledztwo na Podkarpaciu. Żaryn przyznał, że działania służb były niestandardowe ze względu na region. Rzeszów leży blisko ukraińskiej granicy i jest ważnym punktem w transporcie broni do tego kraju.
Dalej Stanisław Żaryn przyznał, że władze "chciały wykluczyć pewne scenariusze, które nasuwały się same". Dodał, że chciano sprawdzić teorię o bioterroryzmie. – Trudno o stawianie kropki nad i, na razie takich sygnałów nie zidentyfikowaliśmy – przyznał. Żaryn dodał, że działania wokół legionelli w Rzeszowie będą kontynuowane. Na ten moment uspokaja.– Na razie wygląda, że nie mamy do czynienia z żadnymi działaniami celowymi przeciwko Polsce – podsumował.
Podkreślmy, że dotychczas zakażenie bakterią Legionella pneumophila stwierdzono u ponad 100 osób, wśród których 11 zmarło. Do tej pory nie wiadomo więc, co jest źródłem zakażenia. Prowadzone są dochodzenia epidemiologiczne, ale także wszelkie działania przeciwpandemiczne, jak kontrola i pobór wody do laboratoryjnych badań.
Pojawia się jednak pytanie, czym właściwie jest legionella? Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Legionella jest bakterią powszechnie występującą w słodkowodnych zbiornikach – zarówno naturalnych, jak i sztucznych. Można ją znaleźć w rzekach, jeziorach, strumieniach, ale też wszelkich instalacjach wodnych.
Legionella już nie tylko na Podkarpaciu
Zakażenia legionellą to już nie tylko problem na Podkarpaciu. Jej przypadki stwierdzono do tej pory w czterech województwach. Oprócz Podkarpacia nowe potwierdzono je na Lubelszczyźnie, w Wielkopolsce i Małopolsce.
Jeśli chodzi o ostatni region, zakażona jest pacjentka, która przebywała w domu spokojnej starości. Kobietę w stanie ciężkim przewieziono do Szpitala Powiatowego w Brzesku. Główny Inspektorat Sanitarny wydał zalecenia, które pozwalają zmniejszyć ryzyko zakażenia legionellą:
- "Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem), zgodnie z zaleceniami producenta.
- Po nieużywaniu kranu ponad 2 tygodnie, odkręć wodę na przynajmniej 2 minuty zanim zaczniesz z niej korzystać.
- Okresowo opróżniaj i przepłukuj urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia.
- Jeżeli możesz, zachowaj temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C"
Legionelloza (Legionella pneumophila) to choroba zakaźna wywoływana przez różnego rodzaju bakterie. Jej środowiskiem namnażania są zapuszczone instalacje wodne, wentylacje i klimatyzatory. Bakteria nie przenosi się z człowieka na człowieka.
Środowiskiem naturalnym bakterii są jeziora, stawy i inne akweny. Można je też spotkać w wilgotnej glebie. Do tej pory odkryto kilkadziesiąt gatunków legionelli. Większość z nich wywołuje zapalenie płuc u ludzi.