1 września dzieci nie pójdą do szkoły. To oznacza logistyczny chaos w wielu rodzinach
1 września dzieci nie wrócą do szkoły
Rok szkolny zakończył się tym razem już 23 czerwca. Wakacje przeciągną się natomiast aż do 3 września, bowiem dopiero czwartego dnia miesiąca uczniowie usłyszą pierwszy dzwonek. Przesunięcie dnia rozpoczęcia roku szkolnego nie jest jednak autorskim pomysłem Przemysława Czarnka, ale wynika z przepisów.
Zgodnie z nimi, jeżeli pierwszy dzień września wypada w piątek albo sobotę, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w najbliższy poniedziałek po 1 września, czyli 4 września. "Ten termin nie zmienia daty zakończenia poprzedniego roku szkolnego" – podała Adrianna Całus-Polak, rzeczniczka prasowa resortu edukacji. Dyrektorzy szkół nie muszą jednak w tym dniu organizować zajęć świetlicowych, które często obejmują przedszkolaków. Warto jednak podkreślić, że nie oznacza to, że w żadnej ze szkół nie będzie absolutnie żadnych zajęć. O tym, jak organizacja pracy szkoły będzie wyglądać w piątek, decydują dyrektorzy, ale tego dnia "nie mogą być prowadzone obowiązkowe zajęcia z uczniami", nie wyklucza to więc np. zajęć opiekuńczych na świetlicy, ale o tym powinni informować dyrektorzy poszczególnych szkół.
Kalendarz roku szkolnego 2023/24
Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało na swojej stronie oficjalny kalendarz na rok szkolny 2023/24. Oto dni wolne w zbliżającym się roku szkolnym:
- Początek roku szkolnego: 4 września 2023
- Ferie zimowe: Dolnośląskie, Mazowieckie, Opolskie i Zachodniopomorskie: 15 stycznia - 28 stycznia 2024
- Ferie zimowe: Podlaskie i Warmińsko-Mazurskie: 22 stycznia - 4 lutego 2024
- Ferie zimowe: Lubelskie, Łódzkie, Podkarpackie, Pomorskie i Śląskie: 29 stycznia - 11 lutego 2024
- Ferie zimowe: Kujawsko-Pomorskie, Lubuskie, Małopolskie, Świętokrzyskie i Wielkopolskie: 12 lutego - 25 lutego 2024
- Wiosenna Przerwa Świąteczna: 28 marca - 2 kwietnia 2024
- Zakończenie Roku Szkolnego Maturzystów: 26 kwietnia 2024
- Zakończenie roku szkolnego: 21 czerwca 2024
- Wakacje: 22 czerwca - 31 sierpnia 2024
Minister edukacji ujawnił swój plan po wyborach
Przypomnijmy, że wybory odbędą się już 15 października. Tymczasem szef resortu edukacji Przemysław Czarnek już wyraził nadzieję, że jeśli PiS wygra, to on zachowa swoje stanowisko. Wyjaśnił również, dlaczego uważa to za dobry pomysł. – Ministerstwo Edukacji i Nauki od dwóch lat przyśpieszyło bardzo mocno dzięki współpracy ze wszystkimi ministrami i wiceministrami. Rzeczywiście mamy ambitne plany na przyszłość. Jeśli tylko wyborcy pozwolą w dalszym ciągu Prawu i Sprawiedliwości rządzić państwem i rządzić ministerstwem, to chciałbym kontynuować tę misję – powiedział agencji szef MEiN. Pytany o największe wyzwania w nowym roku szkolnym mówił o kontynuacji działań. – Tutaj nie ma żadnych rewolucji. Szkole niepotrzebna jest rewolucja – stwierdził.