Kraj NATO i UE gotów na szokującą decyzję. Na granicy mogą pojawić się miny
5 września na konferencji prasowej dotyczącej nowej koncepcji obrony państwa łotewska minister obrony narodowej Ināra Mūrniece powiedziała, że należy wzmocnić granicę z Białorusią. Dlatego kraj bałtycki ma zamiar dokładnie prześwietlić przygraniczne tereny, a potem określić, które środki bezpieczeństwa zastosować.
– MSW odpowiada za budowę ogrodzenia, instalację czujników, kabli i należy to zrobić jak najszybciej. Ale granicę należy przygotować także z wojskowego punktu widzenia, bo widzimy, jak szybko rozwija się sytuacja na Białorusi – podkreśliła łotewska minister, cytowana przez portal Delfi.
Łotwa. Zabezpieczenie granicy i bezpieczeństwo militarne
Łotwa jest obecnie jedynym krajem Unii Europejskiej graniczącym z Białorusią, który nie skończył budowy trwałego ogrodzenia na granicy. Polska i Litwa posiadają już taką zaporę. – Granicę wschodnią trzeba uporządkować, rozważane są opcje zamontowania min przeciwpancernych i konstrukcji betonowych – powiedziała na konferencji prasowej Ināra Mūrniece.
Wśród wymienianych przez minister zabezpieczeń miałyby się znaleźć także metalowe zapory, czy "zęby smoka". – Moja wizja i stanowisko polityczne są takie, że porządkowanie granic powinno zakończyć się przed końcem tego roku – stwierdziła minister obrony Łotwy.
Łotwa zwiększa ilość żołnierzy
Podczas wtorkowej konferencji minister przekazała, że zakłada się także zwiększenie liczby żołnierzy zdolnych do walki oraz zwiększenie rezerwy. W przyszłym roku w dwóch poborach do służby obrony państwa ma zostać uwzględnionych 850 młodych ludzi.
– Fundamentem i kręgosłupem koncepcji Obrony Państwa jest łotewski żołnierz, gwardia narodowa i łotewskie społeczeństwo – powiedział we wtorek dowódca Sił Zbrojnych Łotwy Leonīds Kalniņš.
W pomysłach wymienia się też znaczne zaangażowanie lokalnego przemysłu w zaopatrzenie wojska. Minister obrony powiedziała, że w przyszłym tygodniu rząd może podjąć decyzję o utworzeniu nowej spółki kapitałowej, która będzie odpowiadać potrzebom przemysłu zbrojeniowego w celu rozszerzenia produkcji amunicji pełnocyklowej na Łotwie.