To już ostatni taki sondaż przed wyborami. Opozycja ma powody do radości
Jak wynika z sondażu dla RMF FM i "Rzeczpospolitej" na Prawo i Sprawiedliwość chce głosować 33,5 procent respondentów. Druga w badaniu jest Koalicja Obywatelska, która może liczyć na 28 proc. głosów. W nowym Sejmie znajdzie się jeszcze miejsce dla trzech innych ugrupowań.
Chodzi o Trzecią Drogę, Lewicę oraz Konfederację. Formacja Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza ma 10,9 proc. poparcia. Lewica też osiągnęła niezły wynik – 10,1 proc., a Konfederacja – 9,2 proc. Do Sejmu nie dostaliby się Bezpartyjni Samorządowcy. Chce na nich głosować 0,9 proc. ankietowanych. Natomiast 7,1 proc. potencjalnych wyborców, jeszcze nie wie, na kogo odda swój głos.
Sondaż: ile mandatów ma PiS, a ile KO?
Jak wspomnieliśmy, PiS nie ma szans na większość. Z wyliczeń wynika, że formacja dowodzona przez Jarosława Kaczyńskiego mogłaby liczyć dokładnie na 185 miejsc w Sejmie. Druga w badaniu KO wprowadziłaby do Sejmu 151 posłów, Trzecia Droga – 46, Lewica – 41, a Konfederacja – 36. Jeden mandat tradycyjnie przypadłby Mniejszości Niemieckiej. Zastrzec jednak należy, że to ostrożne szacunki. Co to oznacza? KO, Lewica i Trzecia Droga łącznie miałyby 238 mandatów i potencjalnie mogłyby wspólnie rządzić. Trzeba jednak mieć świadomość, że różnica pomiędzy poszczególnymi ugrupowaniami jest relatywnie niewielka i wiele się jeszcze może zmienić, w zależności od wahań poparcia.
Sondaż: PiS bez szans na większość
Także inne badanie z ostatnich dni, United Surveys dla Wirtualnej Polski, powinno wywołać popłoch w szeregach PiS. Zjednoczona Prawica nadal cieszy się największym poparciem, ale wynik nie daje żadnych szans na utrzymanie rządów. Nawet jeśli ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego znalazłoby nowego koalicjanta w postaci Konfederacji. Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w ostatnią niedzielę, na Zjednoczoną Prawicę zagłosowałoby 33,8 proc. respondentów. To wzrost w porównaniu z sondażem z początku października, gdy poparcie dla PiS i jego partii satelickich wyniosło 32,3 proc. Na tym jednak kończą się dobre informacje dla obozu władzy.
Oddanie głosu na drugą w sondażu Koalicję Obywatelską zadeklarowało 28,1 proc. badanych (poprzednio było to 26,4 proc.). Na trzecim miejscu uplasowała się Lewica z wynikiem 10,2 proc. Ostatnio chciało na nią zagłosować 8,1 proc. ankietowanych.
Czwarta w badaniu jest Trzecia Droga, którą popiera obecnie 9,4 proc. uczestników sondażu. To spory spadek, bo poprzednio na koalicję Polski 2050 i PSL chciało zagłosować 12,1 proc. Posłów do nowego Sejmu wprowadziłaby jeszcze Konfederacja, która osiągnęła poparcie na poziomie 8,4 proc. (poprzednio 9 proc.).
Bezpartyjnych Samorządowców popiera 1,9 proc. respondentów (ostatnio 3,6 proc.), a Polska Jest Jedna cieszy się poparciem 0,4 proc. badanych (poprzednio 0 proc.). Te dwa ugrupowania znalazłyby się poza izbą niższą parlamentu. 7,8 proc. ankietowanych nie wiedziało, na kogo odda głos przy urnie.