Nie żyje gwiazdor kultowego "Rocky'ego". Burt Young miał 83 lata
Burt Young zmarł 8 października w Los Angeles, ale dopiero teraz ta smutna wiadomość została przekazana do mediów. W środę potwierdziła ją córka aktora Anne Morea Steingieser w "New York Times" oraz jego managerka Lynda Bensky w rozmowie z agencją Reutera. Przyczyna oraz miejsce śmierci 83-latka nie zostały podane.
Aktora pożegnał już Sylvester Stallone, który grał z Youngiem w "Rockym". "Mojemu drogiemu przyjacielowi Burtowi Youngowi. Byłeś niesamowitym mężczyzną i artysta, ja i świat będziemy bardzo za Tobą tęsknić" – napisał gwiazdor na Instagramie.
Nie żyje Burt Young. Był gwiazdą "Rocky'ego"
Urodzony w 1940 roku w Nowym Jorku Burt Young wszedł do Hollywood jako były marines (żołnierz w Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych) i były profesjonalny bokser. W Fabryce Snów został tam do końca, chociaż pozostał wierny Nowemu Jorkowi.
Zasłynął z roli gruboskórnych twardzieli, zazwyczaj Amerykanów włoskiego pochodzenia (Young sam takie posiadał, a naprawdę nazywał się Gerald Tommaso DeLouise). Właśnie taką rolę zagrał w "Rockym", kultowym filmie, który dał mu nieśmiertelność.
W hicie z 1976 roku wcielił się w Pauliego Penniniego, rzeźnika, przyjaciela Rocky'ego Balboi (Sylvester Stallone), a później jego szwagra, gdy bohater poślubił jego siostrę Adrian (Talia Shire). Za swoją rolę został w 1977 roku nominowany do Oscara w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy, ale przegrał z Jasonem Robards z "Wszystkich ludzi prezydenta". Sam film zdobył na oscarowej gali trzy Oscary, w tym za najlepszy film (spośród 10 nominacji).
Young jest jednym z czterech aktorów (pozostali trzej to Sylvester Stallone, Stu Nahan i Tony Burton), którzy wystąpili we wszystkich pierwszych sześciu filmach z serii "Rocky" (Talia Shire zagrała w pięciu częściach, a w szóstej pojawiła w retrospekcji). Aktor nie powtórzył jednak swojej roli w "Creedzie" z 2015 roku: filmowy Rocky wyjawił, że Paulie zmarł w 2012 roku.
Filmografia Younga jest imponująca. Aktor zagrał w ponad 160 filmach i serialach, w tym w takich klasykach jak: "Chinatown" Romana Polańskiego (1974), "Dawno temu w Ameryce" Sergia Leone (1984), "Papież z Greenwich Village" Stuarta Rosenberga (1984) czy serial "M*A*S*H".
Inne filmy, w których pojawił się gwiazdor "Rocky'ego" to m.in. "Gracz" (1974), "Elita zabójców" (1975), "Konwój" (1978), "Uncle Joe Shannon" (1978), "Pamiętne lato" (1985), "Powrót do szkoły" (1986), "Piekielny Brooklyn" (1989), "Mickey Niebieskie Oko" (1999), "Transamerica" (2005), "Wszyscy wygrywają" (2011) i "Bottom of the 9th" (2019).
Z kolei w jego dorobku serialowym i telewizyjnym oprócz "M*A*S*H" znalazły się również takie tytuły, jak chociażby "Policjanci z Miami", "Opowieści z krypty", "Columbo", "Strażnik Teksasu", "Prawo i porządek", "Rodzina Soprano" czy "Russian Doll".
Burt Young był również malarzem, a jego prace były wystawiane w galeriach na całym świecie. Napisał również dwa scenariusze oraz dwa dramaty sceniczne, a także prowadził restaurację na Bronksie. Prywatnie przeżył tragedię: śmierć żony Glorii DeLouise w 1974 roku (po trzynastu latach małżeństwa). Doczekali się córki, Young miał również wnuka.